Budowa kominka krok po kroku cz.1

Written by admin on . Posted in KOMINEK, OSZCZĘDZANIE, ZDJĘCIA

Witajcie , dziś chciałbym pokazać Wam postęp moich prac związanych z montażem wkładu kominkowego. Cała operacja niby nie należy do najprostrzych, jednak każdy majsterkowicz poradzi sobie z tym przedsięwzięciem.Poniżej schemat budowy jak i funkcjonowania  kominka.

Schemat budowy kominka

źródło obrazka www.kominki.ostrowiec.pl

Co nam będzie potrzebne ???.

Oczywiście to zależy od zasobności portfela no i oczywiście od gustu jaki preferujemy. Ja zdecydowałem się na zabudowę pionową wykończoną gipsowymi imitacjami kamienia.

Zakupy:

Kupiłem wkład kominkowy Nordflam  Corno 14kw.

Kupiłem również 15 szt. wełny izolującej wnętrze komory wokół wkładu. 4 profile U 3cm, taśmę  ( do temp 365 st. )do niwelacji szczelin pomiędzy płytami izolacyjnymi . Płytę karton gips ognioodporną 2 szt ( 1,25×2). Silikon – masę uszczelniającą (temp do 1200 st). Rury fi 180 1m i 0,5 m oraz kolano ( 3 częściowe ) . Klej do montażu płyt z wełny.

Koszt części potrzebnych do takiego kominka jak mój to koszt ok. 1500 zł .

KROK 1 .

Przygotuj podłoże.

Ja postanowiłem, że przed kominkiem położę duże 60 cm płytki gresowe. Tak więc w moim przypadku wystarczyło zakupić 4 takie płytki . Ułożyłem je na kleju elastycznym. ( Mała porada , jeśli chcesz trzymać drewno w schowku pod kominkiem ułóż również  w tym miejscu płytki – będzie łatwiej utrzymać czystość )

KROK 2.

Podstawa wkładu.

W pierwszym wariancie postanowiłem wkład usadowić na uniwersalnej ramie pod wkłady. ( za 200 zł w każdym większym markecie budowlanym ) . Uniwersalność jednak szybko minęła gdy okazało się, że mój wkład szybko by się wywrócił. Drugi plan założył wymurowanie podstawy z pustaka pianowego. 7 pustaków 10 cm w zupełności wystarcza. Oczywiście nie ma przepisu jak to zrobić bo ułożenie jest kwestią indywidualną, ale mogę polecić link do strony YTONG w której bardzo ładnie jest to pokazane krok po kroku.

podstawa kominka

KROK 3.

Dopływ powietrza.

Oczywiście nie można zapomnieć o dopływie świeżego powietrza. Ja wcześniej przewidziałem kwestię montażu kominka i doprowadzono mi rurą fi 100 powietrze z zewnątrz budynku. Pamiętajmy o możliwości regulacji dostarczanego powietrza . Ja zaopatrzyłem się w regulator linkowy ( koszt ok 70 zł ),który został przedłużony rurą spiro troszkę ponad podstawę kominka.

podstawa kominka

KROK 4.

Izolacja termiczna.

Do tego celu użyłem wełny 3 cm izolacyjnej do kominków firmy Rockwool . Płyty 1×0,6 przyklejamy za pomocą zaprawy klejącej ze zbrojeniem lub kołkujemy do ściany.

Izolacja wkładu

KROK 5.

Ustawienie wkładu i podłączenie przewodu dymowego.

UWAGA!!!. Pamiętaj aby na tym etapie , oczywiście po podłączeniu do komina dymowego wezwać uprawnionego kominiarza który potwierdzi sprawność instalacji dymowej . Nie warto oszczędzać w tym wypadku, oczywiście konsekwencje każdemu powinny być znane.

Osadzamy wkład na podstawie i podłączamy odpowiedniej długości rury.

Izolacja termiczna wokół wkładu kominkowego

c.d.n

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Trackback from your site.

Comments (2)

Leave a comment