Budowa dachu krok po kroku

0 komentarzy

Budowa dachu oznacza najczęściej koniec prac związanych z zamknięciem stanu surowego budynku. Niestety mimo, że jest to ostatni etap prac wymaga od ekipy budowlanej wiedzy i doświadczenia. Dodatkowo niewłaściwie położony dach stanie się przyczyną poważnych problemów w przyszłości.

Etapy prac

Należy pamiętać, że wszystkie prace budowlane powinny być oparte o wcześniej przygotowany projekt. Jakie informacje muszą znaleźć się w takim planie? Przede wszystkim:

 1. Kształt konstrukcji
 2. Lokalizacja okien
 3. Dane dotyczące kątów nachylenia
 4. Rozmieszczenie krokwi i wszystko co z nimi związane (wymiar, łączenie i zakańczanie)
 5. Wybór pokrycia dachu

Dlaczego rodzaj pokrycia dachowego trzeba wybrać na etapie projektowania? Przede wszystkim związane jest to z wpływem pokrycia na inne elementy dachu, np. grubość elementów więźby dachowej.

Jakiego drewna i ile potrzeba na budowę dachu?

Najczęściej zapotrzebowanie na ilość i rodzaj drewna określa się na podstawie projektu. Drewno wykorzystuje się do stworzenia: murłaty, krokwi, łat i kontrłat.

Jeśli chodzi o pozyskanie surowca – to zamawia się go w tartaku lub kupuje gotowe elementy.

Jakie mamy etapy budowy dachu?

 1. Projektowanie
 2. Wzniesienie więźby dachowej
 3. Foliowanie
 4. Łacenie
 5. Montaż rynien, pasów nadrynnowych, okapów i okien
 6. Układanie pokrycia dachowego
 7. Ocieplenie poddasza

Jeśli chodzi o wznoszenie więźby dachowej to najlepiej wykorzystać tradycyjne rozwiązanie, jakim jest dach dwuspadowy. Krokwie połączone są na szczycie dachu pod odpowiednim kątem, który musi zostać określony w projekcie.

Kolejnym krokiem jest montaż folii paraprzepuszczalnej, czyli folii wstępnego krycia FWK. Dzieli się ją na wysokoprzeprzuszczalne oraz niskoprzepuszczalne. W przypadku drugiego rodzaju należy pamiętać o zachowaniu 3-4 cm odstępu od ocieplenia. Folia zapewnia szczelność i chroni przed opadami całą konstrukcję. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy chcemy zaadaptować dach jako pomieszczenie użytkowe.

Następnie rozpoczyna się etap łacenia – najpierw układa się krótsze deseczki na krokwiach, które zostały pokryte folią. Dopiero potem montuje się dłuższe deski. Ich rozstaw przeważnie wynosi 36-46 cm.

Na końcowym etapie montuje się elementy dodatkowe – rynny, pasy nadrynnowe, okap dachu oraz okna. Cały proces zamyka ułożenie pokrycia dachowego. Do wyboru mamy dachówkę ceramiczną, betonową lub blachodachówkę.

Dach powinien również zostać ocieplony, o czym pisaliśmy tutaj: Czym izolować poddasze użytkowe? Każdy z etapów wymaga dużego doświadczenia, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie ekipy budowalnej. A ile kosztuje wzniesienie dachu?

Średni koszt wykonania m2 dachu mieści się w przedziale 150 – 300 zł. Cena będzie zależeć od użytego materiału oraz ceny usługi jaką zaproponuje wykonawca.

muchobor-wroclaw-mieszkania

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

13 + 2 =

 • Tagi

 • Portal ABC Budowy kierowany jest do każdej osoby, która ma zamiar zbudować dom lub wykonać remont już w istniejącym mieszkaniu. Na stronie znajdziesz przydatne artykuły, praktyczne wskazówki i wiedzę ekspercką. Serdecznie zapraszamy do komentowania, udostępniania oraz regularnego odwiedzania portalu.

  NOWOŚCI

  NAJNOWSZE TWEETY

  ZOBACZ WSZYSTKIE

  ABC Budowy Domu © Copyright 2015, Wszelkie prawa zastrzeżone