Budowa dachu krok po kroku

0 komentarzy

Budowa dachu oznacza najczęściej koniec prac związanych z zamknięciem stanu surowego budynku. Niestety mimo, że jest to ostatni etap prac wymaga od ekipy budowlanej wiedzy i doświadczenia. Dodatkowo niewłaściwie położony dach stanie się przyczyną poważnych problemów w przyszłości.

Etapy prac

Należy pamiętać, że wszystkie prace budowlane powinny być oparte o wcześniej przygotowany projekt. Jakie informacje muszą znaleźć się w takim planie? Przede wszystkim:

 1. Kształt konstrukcji
 2. Lokalizacja okien
 3. Dane dotyczące kątów nachylenia
 4. Rozmieszczenie krokwi i wszystko co z nimi związane (wymiar, łączenie i zakańczanie)
 5. Wybór pokrycia dachu

Dlaczego rodzaj pokrycia dachowego trzeba wybrać na etapie projektowania? Przede wszystkim związane jest to z wpływem pokrycia na inne elementy dachu, np. grubość elementów więźby dachowej.

Jakiego drewna i ile potrzeba na budowę dachu?

Najczęściej zapotrzebowanie na ilość i rodzaj drewna określa się na podstawie projektu. Drewno wykorzystuje się do stworzenia: murłaty, krokwi, łat i kontrłat.

Jeśli chodzi o pozyskanie surowca – to zamawia się go w tartaku lub kupuje gotowe elementy.

Jakie mamy etapy budowy dachu?

 1. Projektowanie
 2. Wzniesienie więźby dachowej
 3. Foliowanie
 4. Łacenie
 5. Montaż rynien, pasów nadrynnowych, okapów i okien
 6. Układanie pokrycia dachowego
 7. Ocieplenie poddasza

Jeśli chodzi o wznoszenie więźby dachowej to najlepiej wykorzystać tradycyjne rozwiązanie, jakim jest dach dwuspadowy. Krokwie połączone są na szczycie dachu pod odpowiednim kątem, który musi zostać określony w projekcie.

Kolejnym krokiem jest montaż folii paraprzepuszczalnej, czyli folii wstępnego krycia FWK. Dzieli się ją na wysokoprzeprzuszczalne oraz niskoprzepuszczalne. W przypadku drugiego rodzaju należy pamiętać o zachowaniu 3-4 cm odstępu od ocieplenia. Folia zapewnia szczelność i chroni przed opadami całą konstrukcję. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy chcemy zaadaptować dach jako pomieszczenie użytkowe.

Następnie rozpoczyna się etap łacenia – najpierw układa się krótsze deseczki na krokwiach, które zostały pokryte folią. Dopiero potem montuje się dłuższe deski. Ich rozstaw przeważnie wynosi 36-46 cm.

Na końcowym etapie montuje się elementy dodatkowe – rynny, pasy nadrynnowe, okap dachu oraz okna. Cały proces zamyka ułożenie pokrycia dachowego. Do wyboru mamy dachówkę ceramiczną, betonową lub blachodachówkę.

Dach powinien również zostać ocieplony, o czym pisaliśmy tutaj: Czym izolować poddasze użytkowe? Każdy z etapów wymaga dużego doświadczenia, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie ekipy budowalnej. A ile kosztuje wzniesienie dachu?

Średni koszt wykonania m2 dachu mieści się w przedziale 150 – 300 zł. Cena będzie zależeć od użytego materiału oraz ceny usługi jaką zaproponuje wykonawca.

muchobor-wroclaw-mieszkania

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ten − ten =

 • Tagi

 • Portal ABC Budowy kierowany jest do każdej osoby, która ma zamiar zbudować dom lub wykonać remont już w istniejącym mieszkaniu. Na stronie znajdziesz przydatne artykuły, praktyczne wskazówki i wiedzę ekspercką. Serdecznie zapraszamy do komentowania, udostępniania oraz regularnego odwiedzania portalu.

  NOWOŚCI

  Drzwi stalowe
  11 Jun 20190 comments
  Okna PVC
  11 Jun 20190 comments

  NAJNOWSZE TWEETY

  ZOBACZ WSZYSTKIE

  ABC Budowy Domu © Copyright 2015, Wszelkie prawa zastrzeżone