Dachówki ceramiczne. Wady i zalety

1 komentarzy
dachówki ceramiczne

Dachówka ceramiczna jest jednym ze sposobów na pokrycie dachu. Była już stosowana wiele lat temu, lecz i dziś jest wykorzystywana jako materiał na dach. Na uszkodzony dach wystarczy nieraz wymiana dachówki ceramicznej. Wady i zalety właśnie tego materiału – jakie są i czy są?

Dachówka ceramiczna – zalety

Trwałość

Do dziś na wielu stajniach, czy też stodołach znajdziemy ceramiczne dachówki, które już przetrwały tyle lat. Współczesne dachówki ceramiczne także charakteryzują się trwałością. Średnia żywotność dachu pokrytego dachówką ceramiczną jest przewidywana na około 100 lat. Dowodem na to mogą być gwarancje producentów, którzy udzielają takowych na 30 a nawet 50 lat. Oczywiście takie gwarancje obowiązują w przypadku odpowiedniego położenia dachówek, czyli zastosowaniu odpowiedniej liczny dachówek wentylujących, jednak długość gwarancji jest imponująca.

Łatwość naprawy

W przypadku dachówek ceramicznych także naprawa uszkodzonego dachu jest ułatwiona. Wystarczy na przykład jedynie wymiana kilku dachówek na nowe. W przypadku blachy, silny wiatr może pozbawić dom całego dachu, a w przypadku ceramicznych dachówek będzie to tylko kilka sztuk.

Wygląd

Dziś inwestorzy nie są tylko ograniczeni do jednego koloru dachówek ceramicznych. Istnieje gama kolorystyczna, która pozwoli dopasować kolor dachówki ceramicznej do gustu klientów i projektu ich domu. Polecane są również dachówki glazurowane, czyli pokryte szkliwem, które są bardziej odporne na warunki atmosferyczne i oprócz tego mają piękny delikatny połysk, na czym zyskuje wygląd całego dachu.

Inne zalety

Dach z dachówek ceramicznych zapewnia również doskonałą wentylację, co pozwala odprowadzać powietrze z całego domu. Pomimo zdolności wentylacyjnych, pozwala również zachować doskonałą szczelność, dzięki idealnie zachodzącym na siebie elementom. Dobrze tłumi również wszelkie zewnętrze odgłosy, co jest kolejnym plusem tego typu pokrycia dachowego.

Dachówka Ceramiczna – wady

Cena

Niestety dach z takiego materiału nie jest tani. Warto poprosić o profesjonalną wycenę, ponieważ sama liczba metrów kwadratowych nie odzwierciedla właściwej ceny. Najdroższe są takie elementy jak dachów wentylacyjne, przeciwśnieżne i inne elementy wykończeniowe dachu, które znacząco zwiększają koszta dachu.

Waga

Należy również pamiętać, że dach z dachówki ceramicznej jest ciężki. Przez to wymaga porządnej więźby, która wytrzyma takie obciążenie. Warto uwzględnić taki rodzaj dachu jeszcze w projekcie, późniejsze zmiany mogą być trudne do realizacji. Podobnie w przypadku starych domów, ich konstrukcja może nie utrzymać ciężaru takiego dachu.

TAGS :

COMMENTS

at 09 Apr 2017

Do wiekszosci budynkow beda na pewno pasowac dachowki o uniwersalnych i ponadczasowych ksztaltach jak chocby marsylka produkowana przez Braas czy podwojna S firmy IBF.

1 2 3 5

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

eleven − four =

  • Tagi

  • Portal ABC Budowy kierowany jest do każdej osoby, która ma zamiar zbudować dom lub wykonać remont już w istniejącym mieszkaniu. Na stronie znajdziesz przydatne artykuły, praktyczne wskazówki i wiedzę ekspercką. Serdecznie zapraszamy do komentowania, udostępniania oraz regularnego odwiedzania portalu.

    NOWOŚCI

    NAJNOWSZE TWEETY

    ZOBACZ WSZYSTKIE

    ABC Budowy Domu © Copyright 2015, Wszelkie prawa zastrzeżone