Dom parterowy – jaki wybrać dach?

0 komentarzy
dach-dom-jednorodzinny

Choć domy jednorodzinne zazwyczaj kojarzą się z dwupiętrową konstrukcją, tak wbrew pozorom dużą popularnością cieszą się również domy parterowe. Decydując się więc na takie rozwiązanie, należy wybrać odpowiedni dach, który nie będzie przysłaniał uroku całego budynku, a jednocześnie będzie funkcjonalny.

Dach znacząco wpływa na ogólny wygląd domu, potrafi całkowicie odmienić projekt i wyróżnić się na tle otaczających posesji. Warto więc przemyśleć nie tylko jego kolor, design, ale również format i wielkość.

Prawidłowe proporcje dachu

Projektowanie dachu należy zostawić fachowcom, ponieważ nie jest łatwe określenie odpowiedniego spadku dachu. Wiąże się z tym również chęć posiadania poddasza lub chociażby małego strychu. Domy parterowe są niskie, dlatego dach nie powinien być bardzo stromy, ponieważ całość będzie wyglądała nieproporcjonalnie i nieestetycznie. Preferowany kąt nachylenia to zazwyczaj 30 stopni. Zbyt niski lub wręcz płaski dach przyczyni się do utraty atrakcyjności oraz do konieczności zainstalowania innego systemu odprowadzania wody.

Jaki wybrać dach?

Jeżeli nie korzystamy z gotowych planów, należy skonsultować swój pomysł na pokrycie dachu z architektem, ponieważ jest to jedna z najważniejszych kwestii budowania domu i w dużej mierze odpowiada za nasze bezpieczeństwo. Powszechnie wiadomo, że na dachu nie należy oszczędzać, jeżeli chcemy aby służył nam przez długie lata, dlatego wybór materiałów budowlanych powinien odbywać się pod czujnym okiem specjalisty. Przy wyborze należy zwrócić uwagę nie tylko na kolor i wielkość dachu, ale również na jego trwałość oraz odporność na temperaturę i hałas. Ważne, aby był mrozoodporny i posiadał dobrą izolację.  Najlepsze są dachy ceramiczne, które dzięki swojej grubości nie pozwalają przenikać promieniom słonecznym i zwiększają komfort mieszkańców.

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

11 + thirteen =

  • Tagi

  • Portal ABC Budowy kierowany jest do każdej osoby, która ma zamiar zbudować dom lub wykonać remont już w istniejącym mieszkaniu. Na stronie znajdziesz przydatne artykuły, praktyczne wskazówki i wiedzę ekspercką. Serdecznie zapraszamy do komentowania, udostępniania oraz regularnego odwiedzania portalu.

    NOWOŚCI

    NAJNOWSZE TWEETY

    ZOBACZ WSZYSTKIE

    ABC Budowy Domu © Copyright 2015, Wszelkie prawa zastrzeżone