Panele fotowoltaiczne – dla kogo?

0 komentarzy
Panele fotowoltaiczne

Rosnące ceny paliw wraz z niebotycznymi cenami opłat przesyłowych sprawiają, że coraz większa liczba Polaków rozgląda się za rozwiązaniami pozwalającymi obniżyć koszty utrzymania domu. Ostatnim krzykiem mody wśród sposobów na zmniejszenie rachunków są panele fotowoltaiczne, popularnie zwane „solarami”. Czy warto jednak w nie inwestować?

Wysokie zanieczyszczenie powietrza sprawia, że wciąż rosną ceny nie tylko za samą energię, ale również za dostarczenie jej. Nie da się ukryć, że nadal trwające uzależnienie naszego kraju od paliw kopalnych i „brudnej” energii z węgla sprawia, ze z każdym sezonem rosną kwoty, jakie musimy wydać na zapewnienie naszym domom odpowiedniej energii, zarówno elektrycznej, jak i tej potrzebnej do ogrzewania wnętrza i wody.

Dla kogo panele słoneczne?

Taka sytuacja sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na poważny krok na drodze do zmniejszenia wydatków potrzebnych w prawidłowym funkcjonowaniu budynku. Tym krokiem jest instalacja przyjaznych środowisku paneli słonecznych, do których paliwo nic nie kosztuje – są nim bowiem promienie słońca. Największa zaleta tego rodzaju instalacji jest jednocześnie ich największą wadą: w rejonach o statystycznie wysokim zachmurzeniu rocznym inwestycja w fotowoltaikę staje się nieopłacalna. Również domy, w których strona południowa jest w jakiś sposób zasłonięta (na przykład drzewostanem) lub też układ działki nie pozwala na osiągnięcie odpowiedniego nasłonecznienia, będą musiały zrezygnować z tego rodzaju energii. W celu obliczenia opłacalności inwestycji warto zwrócić się o pomoc do wyspecjalizowanej firmy – często cały kosztorys można uzyskać za darmo.

panele słoneczne

Fotowoltaika – inwestycja na lata

Inwestowanie w panele solarne wiąże się z niebotycznymi kosztami. Rozsądnym minimum jest wydatek co najmniej 10 tysięcy złotych. Za tę kwotę nabędziemy jednak sprzęt niskiej jakości, którego wydajność może pozostawiać wiele do życzenia. Warto zatem wydać o kilka tysięcy złotych więcej po to, by zmaksymalizować oszczędności, doprowadzając do jak najszybszego zwrotu całego wydatku. Obecnie nawet instalacje ze średniej półki cenowej są w stanie służyć do 20 lat, a przy tym będą wymagały o wiele mniejszych nakładów na serwisowanie. Do kosztów utrzymania „solarów” należy doliczyć także rokroczne przeglądy i wymianę płynu wewnątrz systemu co około 5 lat. Pamiętajmy przy tym, że znakomita większość gmin pokrywa część kosztów nowomontowanych instalacji, zwracając użytkownikom 30-60% całkowitych kosztów. W końcu inwestycja w środowisko opłaca się całemu państwu, a pojedynczemu gospodarstwu zwraca się po około 10-15 latach, w zależności od efektywności energetycznej całego systemu.

Słoneczne docieplanie

Panele fotowoltaiczne są doskonałym pomysłem dla tych osób, które chcą zwiększyć wydajność cieplną swojego domu – a nie całkowicie zrezygnować z innych sposobów dostarczania energii. Jeśli zatem posiadamy w swoim domu kocioł gazowy lub węglowy, inwestowanie w „solary” tylko po to, by zapewniały ogrzewanie, nie jest rozwiązaniem opłacalnym. Słońce jest w stanie jednak zapewnić optymalną ilość ciepłej wody, a także dostarczyć energii elektrycznej potrzebnej do działania domowych sprzętów. Należy jednak przy tym pamiętać, że w pochmurne pory roku (jesień, zima) efektywność instalacji solarnej może okazać się niewystarczająca. Z tego powodu to rozwiązanie polecane jest zwłaszcza osobom, które pragną obniżyć swoje rachunki, nie rezygnując jednocześnie z obecnych już sposobów zapewnienia swojemu domowi mocy.

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

thirteen − ten =

  • Tagi

  • Portal ABC Budowy kierowany jest do każdej osoby, która ma zamiar zbudować dom lub wykonać remont już w istniejącym mieszkaniu. Na stronie znajdziesz przydatne artykuły, praktyczne wskazówki i wiedzę ekspercką. Serdecznie zapraszamy do komentowania, udostępniania oraz regularnego odwiedzania portalu.

    NOWOŚCI

    NAJNOWSZE TWEETY

    ZOBACZ WSZYSTKIE

    ABC Budowy Domu © Copyright 2015, Wszelkie prawa zastrzeżone