Drzwi stalowe

0 komentarzy

Drzwi wykonane ze stali to najczęściej wybierane drzwi do nowobudowanych i remontowanych domów w Polsce.

Drzwi stalowe zewnętrzne stanowią optymalny kompromis pomiędzy bardzo dobrymi parametrami i wysoką jakością wykonania, a przystępną ceną. Drzwi metalowe występują w niezliczonych wersjach wykonania, wzorach i modelach dostosowanych do sytuacji budowlanej oraz konkretnych oczekiwań klientów.

Drzwi stalowe zewnętrzne są ciepłe, szczelne i bezpieczne. Można je również doposażyć w dodatki i akcesoria do drzwi, np. zamki elektryczne sterowane za pomocą smartfona. Drzwi metalowe zewnętrzne to produkty rekomendowane przez ekspertów z naszej firmy jako najlepszy wybór w odniesieniu do atrakcyjnej ceny.

Zobacz jak mogą wyglądać Twoje zewnętrzne drzwi stalowe!

Stalowe drzwi zewnętrzne – najważniejsze zalety

Doskonała izolacyjność cieplna

Drzwi stalowe oferowane przez naszą firmę występują w wielu wersjach zróżnicowanych pod względem grubości oraz wypełnienia skrzydła  i – co jest bezpośrednio z tym związane – parametrów termicznych.

Drzwi stalowe zewnętrzne mogą posiadać skrzydło o grubości od 46 mm do nawet 101 mm zarówno w wersji gładkiej, jak i przeszklonej. Drzwi metalowe z przeszklonym skrzydłem wyposażane są każdorazowo w zespolony pakiet szybowy dostosowany grubością do samych drzwi i złożony nawet z 4 tafli bezpiecznego lub hartowanego szkła o współczynniku Ug na poziomie nawet 0,4/Wm2K.

Zdecydowana większość przeszklonych modeli drzwi stalowych zewnętrznych posiada pakiety szybowe wyposażone w ciepłe, tworzywowe ramki dystansowe. Dzięki odpowiednio dobranej grubości skrzydła i zastosowanej szybie, a także dobrze określonemu rodzajowi wypełnienia i systemowi uszczelek, drzwi stalowe posiadają współczynnik przenikania ciepła na poziomie od 1,1W/m2K do zaskakująco niskiej wartości – 0,6W/m2K.

Można przyjąć, że drzwi stalowe zewnętrzne oferowane przez firmę Okna Kraków mogą być dopasowane do każdego typu budynku oraz sytuacji montażowej. Nasze produkty są w stanie sprostać nawet najbardziej rygorystycznym oczekiwaniom związanym z termiką oraz klasą przepuszczalności powietrza.

Stalowe drzwi zewnętrzne to produkty najczęściej wybierane do nowych domów jednorodzinnych. Jest to spowodowane przede wszystkim bardzo korzystną relacją ceny do parametrów technicznych. Należy pamiętać, że inwestor oczekujący od stalowych drzwi zewnętrznych jak najlepszych parametrów termicznych, powinien zdecydować się na drzwi pełne, bez przeszkleń w skrzydle.

Niezależnie od tego, jak ciepły będzie pakiet szybowy, zastosowanie przeszklenia w drzwiach stalowych pogarsza ogólny współczynnik przenikania ciepła.

 

OKNAKRAKÓW.pl - parametry zewnętrznych drzwi stalowych

 

Zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa

We własnym domu każdy z nas pragnie czuć się w pełni komfortowo oraz bezpiecznie. Właśnie dlatego wszystkie stalowe drzwi zewnętrzne oferowane przez naszych specjalistów wyposażone są w elementy utrudniające ewentualne włamanie.

Drzwi stalowe w klasie ekonomicznej posiadają zwykle dwa zamki wpuszczane oraz zamki pomocniczne lub dodatkowe, a często również wyposażone są w bolce antywyważeniowe. W zależności od liczby punktów ryglowania, rodzaju i długości bolców oraz klasy zastosowanych wkładek takie drzwi stalowe zapewniają podstawową lub średnią ochronę przed potencjalnym włamywaczem.

Budżetowe drzwi stalowe wyposażone dodatkowo w przeszklenia lub naświetla muszą posiadać szyby bezpieczne lub hartowane, a cała konstrukcja powinna utrudniać wejście przez rozbite szkło. Niezależnie od akcesoriów poprawiających bezpieczeństwo (takich jak np. atestowane wkładki w klasie C), ekonomiczne drzwi stalowe przeważnie nie posiadają dodatkowych wzmocnień w postaci chociażby ożebrowań stalowych. W związku z tym nie spełniają najczęściej wymogów oczekiwanych od drzwi, potocznie określanych antywłamaniowymi.

Drzwi zewnętrzne metalowe ze średniej i wyższej półki oferowane są z wielopunktowymi zamkami listwowymi, automatycznie ryglującymi się po domknięciu skrzydła do ościeżnicy. Stosowane zasuwnice mogą posiadać standardowe języki ryglujące lub być wyposażone w opcjonalne hako-bolce, które gwarantują maksymalny poziom bezpieczeństwa, a w przypadku drzwi stalowych z przeszkleniami – antywłamaniowe szyby w klasach P2 lub P4.

Wybrane modele zewnętrznych drzwi stalowych dostępne w naszej firmie można również wykonać w wersji antywłamaniowej RC2 lub nawet RC4.

OKNAKRAKÓW.pl - antywłamaniowe zewnętrzne drzwi stalowe

 

Unikalny i nowoczesny wygląd

Wszystkie drzwi stalowe, które zamówić możesz w firmie Okna Kraków, występują w licznych konfiguracjach.

Pierwszą rzeczą, która wpływa na estetykę drzwi stalowych, jest wzór i wybór ewentualnych tłoczeń. Drzwi stalowe można zamówić w wersji całkowicie gładkiej oraz płytko lub głęboko tłoczonej. Jeśli w guście inwestora są drzwi z przeszkleniem w skrzydle, wybierany jest kształt oraz rodzaj szyby, jej parametry, kolor oraz powłoka typu reflex, lustro weneckie itp. oraz materiał, z jakiego wykonana jest ramka ozdobna.

Bardzo istotny jest również kolor drzwi, a także materiał powłoki zewnętrznej. Drzwi stalowe mogą być lakierowane lub okleinowane, a wybór jednego z powyższych rozwiązań wpływa na strukturę powierzchni skrzydła drzwiowego oraz jej fakturę.

Wielu producentów drzwi metalowych umożliwia wybór tzw. systemu bikolor, który polega na tym, że drzwi posiadają inny kolor od strony zewnętrznej, a inny od wnętrza domu. Opcja ta coraz częściej wybierana jest przez naszych Klientów.

Wisienką na torcie pozostaje wybór:

 • typu okuć,
 • kształtu i koloru klamek,
 • szyldów,
 • ewentualnych pochwytów,
 • kształtu zastosowanej ościeżnicy.

O ostatniej kwestii często się zapomina, a może ona dość mocno podkreślić unikalny charakter nowoczesnego domu. Na rynku dostępne są ościeżnice do drzwi stalowych w kształcie prostym i owalnym, który lepiej prezentuje się w budynkach o tradycyjnej architekturze.

 

OKNAKRAKÓW.pl - nowoczesne zewnętrzne drzwi stalowe

 

Optymalny wybór do każdego budynku

Zewnętrzne drzwi stalowe zaspokoją oczekiwania każdej grupy klientów. Idealnie nadadzą się do nowoczesnych domów jednorodzinnych oraz wszędzie tam, gdzie od drzwi oczekuje się maksymalnie dobrych parametrów, unikalnego designu oraz korzystnej ceny. Z powodzeniem można je również stosować w czasie remontów lub modernizacji budynków starego typu.

W ofercie firmy Okna Kraków działającej na terenie Małopolski znajdziesz drzwi stalowe o tradycyjnych wzorach tłoczeń, które idealnie współgrać będą z klasycznym budownictwem.

Zróżnicowane parametry, setki, jeśli nie tysiące wzorów i modeli do wyboru oraz mnogość opcji konfiguracji – wszystko to sprawia, że drzwi stalowe zewnętrzne zostaną wykonane zgodnie z Twoją wizją i dodadzą Twojemu domowi niepowtarzalnego charakteru.

Współcześnie produkowane drzwi stalowe, podobnie jak drzwi aluminiowe oraz drzwi drewniane, oferowane są w połączeniu z praktycznymi dodatkami. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nowe drzwi wyposażyć w zamek elektryczny kompatybilny z systemem Inteligentnego Domu i obsługiwany za pomocą czytnika linii papilarnych lub aplikacji w smartfonie.

Niezależnie od tego, czy budujesz dom w stylu myśliwskiej chaty, czy też nowoczesną rezydencję z płaskim dachem – jesteśmy przekonani, że nasze drzwi stalowe zewnętrzne sprostają Twoim wymaganiom.

OKNAKRAKÓW.pl - nowoczesne i tradycyjne projekty domów

 

Drzwi metalowe (stalowe) – co je wyróżnia

Budowa 

Skrzydło drzwi stalowych zewnętrznych zbudowane jest ze stabilizującego ramiaka wykonanego z klejonki drewnianej i umiejscowionego na obwodzie całych drzwi. Jako wypełnienie stosuje się styropian lub jego pochodne, np. typu XPS, EPS itp. oraz wysokiej jakości piany poliuretanowe. Wypełnienie pełni rolę stabilizatora zewnętrznych powłok z blachy stalowej oraz dobrego izolatora termicznego oraz akustycznego.

Wspomniane już zewnętrzne poszycie drzwi stalowych wykonywane jest z blachy stalowej o odpowiedniej grubości, gładkiej lub tłoczonej we wzorze wybranym przez klienta.

Drzwi stalowe posiadające przeszklenie wyposażone są w zespolony pakiet szybowy o bardzo dobrych parametrach termicznych, który wykańczany jest estetycznymi ramkami z tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej typu INOX. Skrzydło mocowane jest do ościeżnicy za pomocą rolkowych zawiasów nawierzchniowych, a w wybranych modelach drzwi stalowych stosowane są niewidoczne, ukryte zawiasy.

Drzwi stalowe wyposażone są również w zamki. W wersji ekonomicznej są to zamki wpuszczane możliwe do obsługi za pomocą systemu jednego klucza. W drzwiach lepiej wyposażonych standardem stają się wielopunktowe, automatyczne zamki listwowe, które samoczynnie ryglują drzwi po przymknięciu skrzydła do ościeżnicy. Konstrukcja zakańczana jest termicznym progiem wykonanym z PVC, aluminium lub w systemie hybrydowym. Pod progiem znajdują się poszerzenia termiczne, które pozwalają na prawidłowe podparcie oraz uszczelnienie strefy progowej.

Stalowe drzwi zewnętrzne w naszej ofercie występują w wielu wariantach wykonania, łącznie z wersją antywłamaniową oraz o podwyższonych właściwościach dźwiękochłonnych.

 

OKNAKRAKÓW.pl - zewnętrzne drzwi stalowe z termiczną ościeżnicą aluminiową

 

1 – zapadka języka zamka listwowego sprawia, że drzwi stalowe zamykają się cicho i łagodnie.

2 – zamontowany w centralnym punkcie zasuwnicy rygiel główny odpowiednio zabezpiecza drzwi stalowe przy każdorazowym przymknięciu skrzydła.

3, 4 – dodatkowe trzpienie ryglujące wykonane jako obrotowe hako-bolce pozwalają na maksymalne zabezpieczenie drzwi przed włamaniem i osiagnięcie antywłamaniowej klasy RC2.

5 – bolce antywyważeniowe chronią Twój dom przed włamaniem przy ewentualnej próbie wyważenia skrzydła drzwi stalowych.

6 – montowana między ościeżnicą a skrzydłem aluminiowa listwa zabezpieczająca zapobiega ewentualnemu podważeniu skrzydła drzwiowego.

7 – regulowane w 3 płaszczyznach zawiasy rolkowe, które mogą zostać zastąpione estetycznymi i całkowicie niewidocznymi zawiasami chowanymi w skrzydle drzwi stalowych, pozwalają na płynną obsługę drzwi – bez konieczności używania siły.

8 – klamka drzwiowa wykonana w wybranym kolorze oraz kształcie; może być zastąpiona przez estetyczną antabę.

9 – chroniąca przed włamaniem antyrozwierceniowa rozeta skutecznie zabezpiecza wkładkę do drzwi stalowych.

10 – wkładka patentowa z kompletem 5 kluczy, która może być wykonana w systemie jednego klucza oraz antywłamaniowej klasie C.

Warianty wykonania

Aktualnym trendem w nowoczesnym budownictwie jedno- i wielorodzinnym jest projektowanie wielkogabarytowych otworów okiennych oraz drzwiowych.

Coraz częściej spotyka się drzwi wejściowe o ponadstandardowej wysokości lub z naświetlami bocznymi i górnymi. Stosunkową nowością jest możliwość wykonania skrzydła drzwiowego w niestandardowej wysokości dochodzącej nawet do 2,4 metra. Naświetla w drzwiach stalowych wykonywane są jako nieotwieralne elementy łączne z ościeżnicą drzwi. Na taki wariant decydują się inwestorzy, którzy chcą mocno rozjaśnić wiatrołap oraz optycznie powiększyć wejście do domu znajdującego się w nowoczesnej, zwartej bryle.

Drzwi stalowe zewnętrzne mogą również występować w wersji dwuskrzydłowej z tzw. dostawką ruchomą. Takie rozwiązanie pozwala na idealne dopasowanie wzoru dostawki, tłoczeń oraz elementów ozdobnych do samego skrzydła oraz umożliwia przenoszenie przez drzwi większych przedmiotów lub mebli.

Dostawki ruchome (określane często jako skrzydła bierne) otwierane są za pomocą kantrygli i jako takie nie posiadają dodatkowych zamków – traktowane są jako skrzydła pomocnicze i wykorzystywane raczej sporadycznie.

Decydując się na zakup zewnętrznych drzwi stalowych, niezwykle istotne jest dopasowanie konkretnego wymiaru. W przeciwieństwie do drzwi aluminiowych, drzwi stalowe posiadają wymiary standardowe, a zamówienie innych niż przewidziane przez producenta gabarytów wiąże się z dodatkowymi dopłatami.

Drzwi stalowe przeznaczone do domów jednorodzinnych mogą być otwierane zarówno do środka, jak i na zewnątrz. Nasi doradcy proponują wszystkim klientom zainteresowanym względami praktycznymi drzwi stalowe z ukrytymi, niewidocznymi zawiasami. Taki wariant poprawia estetykę drzwi metalowych oraz pomaga w łatwym i regularnym utrzymaniu ich w czystości.

Modele

Najważniejszą kwestią związaną z estetyką jest wygląd skrzydła, a co za tym idzie – jego kolor, wzór tłoczeń, rodzaj elementów ozdobnych oraz ewentualnych przeszkleń.

Drzwi stalowe w naszej firmie dostępne są w kilkuset wzorach – zarówno pełnych, jak i wyposażonych w przeszklenie; w wersji gładkiej, płytko i głęboko tłoczonej. Jeśli zdecydujesz się na zakup stalowych drzwi zewnętrznych, z pewnością znajdziesz niepowtarzalny wzór idealnie dopasowany do Twojego wymarzonego domu.

Kolory

Nasze stalowe drzwi zewnętrzne dostępne są w bogatej ofercie kolorystycznej. W zależności od konkretnego producenta oraz modelu drzwi stalowych można wybierać spośród kilkudziesięciu kolorów typowych, zwykle dostępnych w jednej cenie, lub zamówić drzwi polakierowane na dowolnie wybrany odcień zgodny z paletą RAL. Zależnie od wybranego koloru, drzwi stalowe mogą być okleinowane syntetyczną i odporną na ścieranie okleiną lub lakierowane.

Większość drzwi stalowych występuje w kolorystyce możliwie najbardziej dopasowanej do okien oraz bram garażowych, co pozytywnie wpływa na ostateczny efekt wizualny nowego domu. Innymi możliwymi wariantami kolorystycznymi są bikolor oraz duokolor. W pierwszym wariancie skrzydło drzwi posiada inny kolor od strony zewnętrznej, a inny od wewnątrz domu. Drugi wariant to kompozycja dwóch dowolnych kolorów w wersji jedno- lub obustronnej.

Możliwości aranżacyjne drzwi stalowych są bardzo duże, a wybór kolorystyki wcale nie musi ograniczać się do samego skrzydła drzwiowego. Wybrane modele zewnętrznych drzwi stalowych można np. zamówić z ościeżnicą wykonaną w innym kolorze niż skrzydło.

Zamki i sterowanie

Drzwi stalowe zewnętrzne pochodzące z oferty naszej firmy posiadają zamki wpuszczane lub listwowe.

 

Zamki wpuszczane są standardowym wyposażeniem ekonomicznych drzwi stalowych, a ich budowa do pełnego zaryglowania wymaga kilkukrotnego przekręcenia klucza. Tego rodzaju zamki montowane są w skrzydle drzwiowym przeważnie w kilku miejscach. Powszechnie spotykanie drzwi stalowe posiadają zamek główny oraz zamki dodatkowe i pomocnicze, dzięki czemu drzwi są lepiej zabezpieczone przed potencjalną próbą włamania. Zamki wpuszczane posiadają wkładki patentowe, które mogą być obsługiwane za pomocą jednego klucza.

Lepiej wyposażone drzwi stalowe posiadają w standardzie wielopunktowe, automatyczne zasuwnice, które samoczynnie ryglują drzwi po każdym domknięciu skrzydła do ościeżnicy. Często drzwi z zamkami listwowymi stosuje się w parze z niewidocznym samozamykaczem. Dzięki temu ryglowanie skrzydła jest jeszcze prostsze. Wielopunktowe zasuwnice posiadają jeszcze jedną przewagę nad zamkami wpuszczanymi – gwarantują większą szczelność i lepsze przyleganie skrzydła do ościeżnicy. Ponadto, drzwi stalowe z zamkiem automatycznym wysokiej klasy mogą występować w wersji antywłamaniowej RC2.

Nowoczesne drzwi stalowe coraz częściej zamawiane są z opcjonalnymi zamkami elektrycznymi oraz systemami zdalnego sterowania i kontroli dostępu. Takie zamki są konstrukcyjnie identyczne co zasuwnice automatyczne, a główną różnicę stanowi silnik elektryczny, którym można sterować np. za pomocą pilota zdalnego sterowania, czytnika linii papilarnych lub aplikacji w smartfonie.

Decydując się na zewnętrzne drzwi stalowe z zamkiem elektrycznym, można całkowicie zapomnieć o posiadaniu tradycyjnych kluczy. Domownik będzie w stanie otworzyć, zamknąć oraz sprawdzić status drzwi stalowych z dowolnego miejsca na świecie.

Nasi fachowcy chętnie zaproponują Ci najlepsze rozwiązania z zakresu Inteligentnego Domu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zamkach z silnikami elektrycznymi lub systemach kontroli dostępu dedykowanych do drzwi wejściowych – przejdź do sekcji „akcesoria do drzwi”.

 

OKNAKRAKÓW.pl - wielopunktowe zasuwnice automatyczne i zamki listwowe do zewnętrznych drzwi stalowych

 

Ościeżnice

Bardzo ważnym elementem zewnętrzmych drzwi stalowych są ościeżnice.

Ościeżnice produkowane są z blachy stalowej, drewna oraz aluminium. Można również spotkać się z hybrydami powyższych rozwiązań, takimi jak ościeżnice drewniano-stalowe. Materiał, z jakiego wykonano ościeżnicę do drzwi stalowych, ma drugorzędne znaczenie. Najistotniejszym elementem jest jej konstrukcja oraz parametry termiczne.

Ościeżnice aluminiowe wykonywane są z ciepłych kształtowników aluminiowych posiadających przegrodę termiczną. Występują w kilku kształtach – prostym, owalnym i lekko zaokrąglonym. Wielokomorowa budowa ościeżnic aluminiowych oraz zastosowanie tworzywowej przekładki termicznej radykalnie poprawiają termikę i szczelność drzwi stalowych oraz eliminują potencjalne mostki termiczne.

Drugim typem ościeżnic do drzwi stalowych są ościeżnice drewniano-stalowe, w których ciepłe drewno klejone jest obłożone stalową blachą lakierowaną pod kolor skrzydła drzwiowego. Ostatnim typem ościeżnic są ościeżnice wykonane z odpowiednio wyprofilowanej blachy stalowej.

Nasi fachowcy do wszystkich domów mieszkalnych oraz pomieszczeń ogrzewanych proponują wyłącznie drzwi z ciepłymi ościeżnicami aluminiowymi lub drewniano-stalowymi. Zastosowanie ościeżnicy wykonanej z blachy stalowej do drzwi typowo zewnętrznych to proszenie się o kłopoty związane z przemarzaniem oraz powstawaniem mostków termicznych wynikających z braku właściwości izolacyjnych. Takie rozwiązanie nie ma też sensu ekonomicznego. Ościeżnica stalowa do grubych, ocieplanych i odpowiednio uszczelnionych skrzydeł drzwiowych jest najsłabszym pod względem termiki elementem stalowych drzwi zewnętrznych.

Ościeżnice stalowe mogą być stosowane wyłącznie w drzwiach przeznaczonych do nieogrzewanych pomieszczeń wolnostojących. Pod żadnym pozorem nie nadają się do drzwi wejściowych.

 

 

 

Przeszklenia

Drzwi stalowe dedykowane do nowych domów jednorodzinnych mogą być wyposażone w przeszklenia w skrzydle lub posiadać naświetla boczne i górne.

Szyby zespolone stosowane w przeszkleniach mogą być dwu-, trzy-, a nawet czteroszybowe – w zależności od grubości skrzydła drzwiowego oraz deklarowanych parametrów termicznych. Szyby stosowane z drzwiach stalowychoferowanych przez naszą firmę mogą występować jako bezpieczne szkło klejone (33.1), szkło antywłamaniowe (P2, P4) oraz szkło hartowane VSG.

Do swoich wymarzonych drzwi sam wybrać możesz kolor szkła, wzór piaskowania lub ozdobne elementy, a także rodzaj ornamentu i powłoki zewnętrznej.

Wyposażenie

Kupując drzwi stalowe zewnętrzne w naszej firmie z Krakowa, otrzymujesz produkt w 100% kompletny.

Na wyposażeniu wszystkich oferowanych przez nas modeli znajduje się skrzydło drzwiowe skonfigurowane zgodnie z preferencjami klienta, ościeżnica dopasowana do drzwi, system zamków, próg, komplet okuć, wkładek oraz wszelkie niezbędne akcesoria montażowe. Sam wybierasz, czy Twoje nowe drzwi stalowe zostaną wyposażone w obustronną klamko-klamkę, czy nowoczesny pochwyt.

Podobnie dzieje się w przypadku standardowych, nawierzchniowych zawiasów, które możesz zamienić na zawiasy niewidoczne, całkowicie ukryte w skrzydle drzwiowym. Jeśli zamówisz drzwi stalowe z zamkiem elektrycznym, który będziesz chciał obsługiwać np. za pomocą czytnika linii papilarnych, to wszystkie elementy systemu otrzymasz w komplecie, a sam czytnik zostanie fabrycznie zamontowany w wypełnieniu skrzydła lub na pochwycie.

Drzwi metalowe mogą być oczywiście wyposażone w znacznie więcej praktycznych dodatków, takich jak np. samozamykacze, przyciski lub sensory w pochwycie, zamki listwowe z hako-bolcami czy termiczne poszerzenia progu.

 

Okna Kraków znają się na drzwiach stalowych

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat drzwi stalowych zewnętrznych? Szukasz specjalistów, którzy mają doświadczenie w montowaniu takich drzwi? Masz w planach wstępne oszacowanie budżetu remontu lub budowy domu i potrzebujesz skontaktować się ze fachowcem, który dokona szczegółowej wyceny Twoich nowych drzwi metalowych?

 

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

six + twelve =

 • Tagi

 • Portal ABC Budowy kierowany jest do każdej osoby, która ma zamiar zbudować dom lub wykonać remont już w istniejącym mieszkaniu. Na stronie znajdziesz przydatne artykuły, praktyczne wskazówki i wiedzę ekspercką. Serdecznie zapraszamy do komentowania, udostępniania oraz regularnego odwiedzania portalu.

  NOWOŚCI

  Drzwi stalowe
  11 Jun 20190 comments
  Okna PVC
  11 Jun 20190 comments

  NAJNOWSZE TWEETY

  ZOBACZ WSZYSTKIE

  ABC Budowy Domu © Copyright 2015, Wszelkie prawa zastrzeżone