Montaż okien krok po kroku

0 komentarzy

Nawet najbardziej energooszczędny dom może stracić wiele ze swoich właściwości przez niewłaściwie wykonany montaż okien. Warto więc dowiedzieć się w jaki sposób prawidłowo podejść do tego zagadnienia. Nie musisz koniecznie robić tego samodzielnie, ale będziesz wiedział na co zwracać uwagę, kiedy ktoś inny będzie przeprowadzał montaż i w razie czego od razu reagować.

 1. Przygotuj mur

Najpierw należy oczyścić dokładnie oczyścić miejsce, w którym ma być montowane okno. Nie powinno być tam kurzu oraz luźnych kawałków zaprawy czy pustaków. Nie zaszkodzi zastosować również specjalny podkład gruntujący. W zależności od tego jak okna będą montowane, należy osadzić lub zdjąć specjalną listwę parapetową.

 1. Przygotuj swoje okno

Kolejnym krokiem jest osadzenie niezbędnych śrub lub dybli montażowych na obwodzie okna. Należy je rozmieścić od siebie nie dalej niż 70 cm. Kolejnym krokiem jest naklejenie taśmy paroprzepuszczalnej oraz paroszczelnej.

 1. Umieszczamy ościeżnicę w otworze

Należy tutaj pamiętać o tym, aby po umieszczeniu powstała właściwa szczelina służąca dylatacji. Pamiętaj o zachowaniu odpowiednich poziomów i pionów.

 1. Sprawdzaj przekątne

Kiedy ościeżnica jest już ustawiona, to wtedy stabilizujemy ją przy pomocy specjalnych klinów rozporowych. Kontrolujemy także przekątne, które muszą być w tym wypadku równe.

 1. Montaż mechaniczny

Jeśli okno montowane jest na specjalne kotwy, to nie możesz zapomnieć o tym, aby każdą z nich przykręcić do muru kołkami rozporowymi.

 1. Pianka montażowa

Przestrzeń, która powstała pomiędzy ościeżnicą, a murem musi zostać wypełniona pianką, którą nakładamy od dołu do góry. Kiedy już się zastygnie jej nadmiar należy odciąć.

 1. Montaż skrzydeł okna

Ostatnim krokiem jest zamontowanie skrzydeł okna. Sprawdź dokładnie, czy działają w sposób prawidłowy i w razie czego zajmij się ich regulacją.

Jak więc widzisz, nie jest to specjalnie trudne i przy odrobinie chęci okno można zamontować bez pomocy wykwalifikowanych fachowców. Należy jednak robić to z jak największą uwagą. Chcemy również zwrócić uwagę na fakt, że niektórzy decydują się na okna używane. Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić, czy na pewno nadają się one do ponownego montażu i nie są w żaden sposób uszkodzone.

Więcej informacji w poradniku video:

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 + 15 =

 • Tagi

 • Portal ABC Budowy kierowany jest do każdej osoby, która ma zamiar zbudować dom lub wykonać remont już w istniejącym mieszkaniu. Na stronie znajdziesz przydatne artykuły, praktyczne wskazówki i wiedzę ekspercką. Serdecznie zapraszamy do komentowania, udostępniania oraz regularnego odwiedzania portalu.

  NOWOŚCI

  NAJNOWSZE TWEETY

  ZOBACZ WSZYSTKIE

  ABC Budowy Domu © Copyright 2015, Wszelkie prawa zastrzeżone