O czym należy pamiętać planując drzwi i okna w przyszłym domu

0 komentarzy

Niewątpliwie przy planowaniu drzwi oraz okien w nowym domu jest wiele różnych spraw, na które koniecznie warto jest zwrócić swoją uwagę. Trzeba zwrócić uwagę nie tylko na aspekty techniczne, ale również zastanowić się nad ich wielkością oraz usytuowaniem względem stron świata. Na co zwrócić uwagę, aby jak najlepiej zaplanować okna i drzwi w domu?

Wybór okien w zależności od funkcji pomieszczenia

Wiele będzie zależało od tego, do czego ma służyć w przyszłości dane pomieszczenie. Oczywiście już po wybudowaniu będziesz mógł zmienić wielkość i kształt poszczególnych otworów okiennych, aczkolwiek będzie wiązało się to z uzyskaniem odpowiednich pozwoleń na przebudowę. Formalności jest dość sporo, więc lepiej jest już od samego początku sobie to dokładnie rozplanować.

Zastanów się już na samym początku, czy chcesz mieć w danym pomieszczeniu więcej światła, czy też może wystarczy tam mniejsze okno.

Jaka wielkość okien?

Tutaj nie będzie zaskoczeniem, jeśli powiemy, że wielkość okna będzie zależała od tego, jakie wymiary otworu określił w projekcie architekt. Warto jednak pamiętać, aby na siłę nie dopasowywać okien o standardowych wymiarach, do otworu, który już standardowym nie jest. Szczególne problemy mogą zaczynać się w sytuacji, kiedy takie okno będzie za małe, gdyż wtedy powstają tzw. luzy montażowe dochodzące nawet do 10-15 cm. Oczywiście taki montaż okien jest całkowicie niedopuszczalny, bowiem w żadnym wypadku nie gwarantuje prawidłowej stabilności i trwałości okna.

Najlepiej jest kłaść nacisk na standardowe wymiary okien, bowiem te są również tańsze w zakupie. Jeśli zdecydujesz się na bardziej wyszukane rozmiary, to wtedy trzeba już wykonywać okna na indywidualne zamówienie, co pociąga za sobą dodatkowe koszty.

Jakie drzwi?

W tym wypadku również wiele będzie zależało od zamysłu architekta. Jednakże, jeśli mamy otwory standardowe, to montaż drzwi wewnętrznych nie będzie stanowił najmniejszego problemu. Pozostaje jedynie ich wybór, bo nie jest niczym dziwnym, iż drzwi do piwnicy powinny być inne od tych do pokoju. W sklepach budowlanych jest mnóstwo ciekawych rozwiązań w różnych cenach, więc na pewno każdy znajdzie coś idealnego dla siebie.

Nie bez znaczenia są także drzwi zewnętrzne i tutaj warto jest zainwestować nieco więcej pieniędzy w rozwiązanie antywłamaniowe. Na swoim bezpieczeństwie nie wolno oszczędzać.

Warto też sprawdzić, jakie oferty drzwi i okien prezentowane są przez firmy zajmujące się ich produkcją i montażem. W opisie produktu znajdują się rozmiary, materiał z jakiego zostały wykonane i czasami podane są wskazówki związane z montażem. Taka lista sklepów możesz znaleźć tutaj: Producenci Drzwi i Okna.

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

17 + nine =

  • Tagi

  • Portal ABC Budowy kierowany jest do każdej osoby, która ma zamiar zbudować dom lub wykonać remont już w istniejącym mieszkaniu. Na stronie znajdziesz przydatne artykuły, praktyczne wskazówki i wiedzę ekspercką. Serdecznie zapraszamy do komentowania, udostępniania oraz regularnego odwiedzania portalu.

    NOWOŚCI

    NAJNOWSZE TWEETY

    ZOBACZ WSZYSTKIE

    ABC Budowy Domu © Copyright 2015, Wszelkie prawa zastrzeżone