Okna drewniane czy plastikowe?

0 komentarzy

Niejedna osoba podczas prowadzenia budowy swojego domu zastanawia się nad tym, czy lepiej jest wybrać okna plastikowe, czy może drewniane. Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle trudna i niekiedy będzie to w zasadzie kwestia gustu kupującego. Nie podamy tutaj jednoznacznej odpowiedzi, aczkolwiek postaramy się wyjaśnić kilka istotnych kwestii, na które należy zwracać uwagę przy zakupie okien i jak to wszystko odnieść do tych wykonanych z drewna oraz plastiku.

Wentylacja grawitacyjna

Jeden z najważniejszych czynników i nie ma tutaj większego znaczenia, czy okna będą drewniane, czy plastikowe, bo mogą być szczelne lub rozszczelnione w takim samym stopniu.

Jeśli chodzi o okna do domu, to warto wiedzieć, że muszą one gwarantować jak najlepszą infiltrację, a jej współczynnik powinien wynosić minimalnie 0,3. Koniecznie należy zapytać sprzedawcy, które z wybieranych okien taki warunek spełniają. W żadnym wypadku nie pozostańmy wyłącznie przy informacji o tym, że okna posiadają mikrowentylację i przy odpowiednim ustawieniu klamki będzie wentylacja. W takim wypadku okna zawsze byłyby ustawione na rozszczelnienie, a to niestety ujęłoby znacznie z ich właściwości.

Okna drewniane i odnawianie

Dla niektórych wadą, w przypadku okien drewnianych, może być fakt, że co jakiś czas powinny być odnawiane. Nie trzeba tego robić każdego roku, aczkolwiek co kilka lat warto jest je odnowić, aby zagwarantować im nie tylko ładniejszy wygląd, ale i wyższą trwałość.

Czy okna plastikowe są tańsze?

Zazwyczaj tak właśnie jest i zapewne w przypadku wielu osób będzie to czynnik decydujący o ich zakupie. Niemniej jednak, warto wcześniej rozesłać zapytania do kilku producentów, aby upewnić się, czy faktycznie ich cena jest niższa od drewnianych.

Decyzja?

Należy pamiętać, że zarówno okna drewniane, jak i plastikowe posiadają cechy pozytywne i negatywne. Jednak obecnie oba rodzaje okien mają dość zbliżone parametry – oddychanie, wentylację grawitacyjną czy akustyczność. Przeświadczenie, że plastikowe okna jest raczej oparte na doświadczeniach z poprzedniej epoki budowlanej, gdzie okna drewniane faktycznie generowały duże koszty utrzymania. Okna plastikowe są z pewnością tańsze, ale plastikowa rama zawierająca stalową wkładkę jest zimniejsza niż rama drewniana. Tak więc wszystko zależy od Ciebie, ponieważ ciężko jest w takim starciu wyłonić jednogłośnego zwycięzcę.

 

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

four × 5 =

  • Tagi

  • Portal ABC Budowy kierowany jest do każdej osoby, która ma zamiar zbudować dom lub wykonać remont już w istniejącym mieszkaniu. Na stronie znajdziesz przydatne artykuły, praktyczne wskazówki i wiedzę ekspercką. Serdecznie zapraszamy do komentowania, udostępniania oraz regularnego odwiedzania portalu.

    NOWOŚCI

    NAJNOWSZE TWEETY

    ZOBACZ WSZYSTKIE

    ABC Budowy Domu © Copyright 2015, Wszelkie prawa zastrzeżone