Okna PVC

0 komentarzy

W trakcie budowy domu spotkasz różnych fachowców, a także poznasz wiele pomysłów, propozycji, rozwiązań, opinii, materiałów i produktów możliwych do zastosowania. Wiemy, jak trudny i czasochłonny to proces. Wiemy też, z jakimi problemami będziesz się spotykał. Naszą misją jest odciążenie Cię od wyżej wspomnianych problemów, przynajmniej tych związanych z oknami PVC.

Dla naszego zespołu dobór konkretnych okien, które spełnią Twoje oczekiwania i zapewnią odpowiednią ochronę przed chłodem, hałasem i potencjalnym włamaniem to odpowiedzialna profesja. Dobrej jakości okno PVC to nie tylko profil, okucia, szyby, klamki czy kolory. Dobrej jakości okno PVC to także suma wszystkich składowych, takich jak producent, produkt, pomiar, montaż, doradztwo, podejście do klienta.

W opinii naszych klientów, firma Okna Kraków spełnia wszystkie powyższe kryteria i jest godnym polecenia wykonawcą. Na renomę ekspertów od okien PVC pracujemy ciężko każdego dnia.

Przygotowaliśmy dla Ciebie obszerną lekturę, która jest praktycznym podsumowaniem naszych wieloletnich doświadczeń związanych z oknami PVC. Staraliśmy się opisać nawet najbardziej skomplikowane kwestie związane z budową okien, ich parametrami oraz możliwościami wykonania. Pamiętaj jednak, że poniższa lektura nie jest w stanie zastąpić wielu lat praktycznego doświadczenia, przemierzenia tysięcy otworów okiennych i przeprowadzenia setek montaży okien.

Wiedza, którą zdobędziesz z naszej strony internetowej pomoże Ci w zadawaniu konkretnych i szczegółowych pytań oraz nakieruje Cię na najistotniejsze kwestie, które powinieneś przemyśleć. W naszej firmie jednak wychodzimy z założenia, że wybór konkretnego dostawcy stolarki zawsze będzie kwestią zaufania. Zaufania dla wiedzy, doświadczenia, podejścia do doradztwa, jakości montażu, sposobie pomiaru i partnerskiej relacji.

Zaufaj nam. Życzymy Ci miłej lektury i wielu cennych przemyśleń.

Okna PVC (PCV) – co warto o nich wiedzieć

Dobrej jakości okno to nie pojedyncze komponenty wykorzystane do jego produkcji (profil, okucie, szyby), ale cały misternie wykonany produkt, który ma prawidłowo funkcjonować przez długie lata. Jedno słabe ogniwo w całym systemie może sprawić, że okno wykonane nawet z najwyższej jakości elementów będzie generować potencjalne problemy i narażać Cię na dodatkowe koszty związane np. z wyższymi rachunkami za energię.

Bardzo często inwestorzy budujący nowe domy podejmują decyzję o wyborze konkretnej firmy na podstawie popularności konkretnego systemu okiennego lub znajomości danej marki. Nasi eksperci przestrzegają przed takim bezkrytycznym porównywaniem poszczególnych ofert. Świadomy klient powinien wiedzieć, że w Polsce jest około 2500 producentów stolarki. Ich doświadczenie, park maszynowy czy staranność wykonania przesądza o tym, czy finalne okno wykonane na markowych komponentach jest produktem godnym polecenia.

Upraszczając – okna na identycznych profilach Veka, Bruegmann czy Aluplast wykonane w dwóch różnych zakładach produkcyjnych mogą znacząco różnić się jakością. Wybór optymalnych okien to ciężka praca zarówno po stronie inwestora, jak i doświadczonego doradcy. Dlatego tak ważne jest bazowanie na sprawdzonych i obiektywnych informacjach oraz wynikach badań poszczególnych produktów.

Wychodzimy z założenia popartego wieloletnim doświedczeniem, że niezależnie od wybranego systemu okiennego, zawsze najistotniejszy jest montaż. Pamiętaj, że niewłaściwy montaż nawet najlepszych i najdroższych okien przekreśli wszystkie korzyści, za które zdecydowałeś się zapłacić więcej.

 

Z czego składa się okno PVC?

1. PROFILE OKIEN PVC

Zdecydowana większość polskich producentów okien PVC wykorzystuje do produkcji profile produkowane głównie przez niemieckie, austriackie lub szwajcarskie firmy. Są to na przykład VEKA, Gealan, Bruegmann, Salamander, Aluplast, Rehau, Schueco, KBE, Kommerling, Innoutic, Decco. Tylko nieliczni polscy producenci, tacy jak Drutex, Dobroplast, Sonarol czy Budvar korzystają z autorskich rozwiązań i wykorzystują profile PVC własnej produkcji.

Okna PVC produkowane są z profili (kształtowników) wykonanych z polichlorku winylu. W Polsce przyjęło się określać to tworzywo jako PCV, co jest niepoprawne językowo. Prawidłowa nazwa plastikowych okien powinna brzmieć w wersji międzynardodowej PVC lub w wersji polskiej – PCW. Niemniej jednak wszystkie trzy nazwy, dwie poprawne i jedna błędna, oznaczają w praktyce dokładnie to samo. Okna PVC czy niepoprawne PCV i PCW to te same produkty wykonane z identycznego tworzywa. Na naszej stronie internetowej będziesz spotykał się wyłącznie z poprawnym określeniem.

Profile okienne to kształtowniki, z których wykonywane są ramy (ościeżnice), skrzydła oraz słupki (stałe oraz ruchome) okien PVC. Profile te tworzą rdzeń okna i  w zasadzie jedną z najważniejszych składowych finalnego produktu.

Profile okienne różnią się pomiędzy sobą:

 • głębokością i szerokością zabudowy,
 • kształtem,
 • ilością komór,
 • ilością oraz typem zastosowanych uszczelek,
 • klasą profilu, tj. grubością ścianek zewnętrznych,
 • parametrami termicznymi oraz statycznymi,
 • wielkością komory wzmocnienia przewidzianą na zastosowanie stalowych kształtownków.

 

2. WZMOCNIENIA STALOWE

Na okna PVC oddziałują różne siły, takie jak ciężar własny, siła parcia i ssania wiatru, obciążenia wynikające z otwierania i uchylania, ruchy konstrukcyjne budynku oraz często bagatelizowana praca profili okiennych wynikająca z cykli nagrzewania i schładzania okna. Tak jak wspomnieliśmy w części poświęconej profilom okiennym, sam polichlorek winylu (PVC) jest tworzywem bardzo plastycznym i ponad osiemdziesięciokrotnie mniej wytrzymałym niż stal. W związku z tym, aby uzyskać odpowiednią sztywność okna PVC i zapobiec jego odkształcaniu, konieczne jest stosowanie wzmocnień stalowych mocowanych w specjalnie zaprojektowanych komorach wzmocnienia. Komory te znajdują się w profilu ramy oraz skrzydła gotowego okna.

 

Przykład zamkniętego wzmocnienia stalowego w profilu PVC

Przykład zamkniętego wzmocnienia stalowego w profilu PVC.

W oknach PVC można spotkać dużo różnych typów kształtowników stalowych. Rozróżnia się między innymi kształtowniki otwarte, zamknięte, wielokrotnie gięte, podwójnie i wielokrotnie nawinięte. Zarówno kształt wzmocnienia, jak i jego grubość nie może być stosowana w oderwaniu od kilku czynników. Zalicza się do nich:

 • gabaryty i ciężar konkretnego okna,
 • zalecenia systemodawcy profilu,
 • warunki klimatyczne,
 • miejsce usytuowania budynku.

Inne wzmocnienia znajdą się w ciężkim wielkogabarytowym oknie wyposażonym w pakiet trzyszybowy, a inne w małym dwuszybowym oknie piwnicznym. Okno o tym samym kolorze, wymiarze i ciężarze będzie charakteryzowało się inną sztywnością w terenie górskim, a inną w  terenie równinnym o gęstej zabudowie. To, jakie wzmocnienie stalowe zostanie zastosowane w oknie, zależy wyłącznie od producenta.

 

3. USZCZELKI DO OKIEN PVC

Każde okno PVC wyposażone jest w uszczelki, których głównym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej szczelności i izolacji aktustycznej. Występujące na polskim rynku okna można podzielić ze względu na ilość uszczelek oraz tworzywo, z jakiego są one wykonane. Najpopularniejszymi systemami okiennymi ostatnich lat są okna PVC 2-uszczelkowe (AD).

Obecnie wraz ze wzrostem zainteresowania oknami energooszczędnymi coraz większą popularność zdobywają okna 3-uszczelkowe (MD). Ich wybór w niewielkim stopniu polepsza współczynnik przenikania ciepła. Daje także odczuwalne korzyści związane z poprawą szczelności, zwiększa wodoszczelność i tworzy tzw. suchą komorę zabezpieczającą okucia przed negatywnym wpływem wilgoci. Porównując ilość uszczelek w poszczególnych systemach okiennych, nie uwzględnia się uszczelek przy pakiecie szybowym, które są stosowane zawsze – niezależnie od rodzaju profilu.

 

Uszczelka w profilu okiennym MD

Uszczelki w profilu okiennym MD.

 

4. SZYBY

Parametry okien w olbrzymim stopniu zależą od zastosowanych szyb zespolonych, których powierzchnia może stanowić nawet 80% całej powierzchni okna. We wszystkich współczesnych oknach PVC stosowane są zespolone pakiety szybowe, które w przeciwieństwie do pojedynczych szyb stosowanych w starodawnych oknach skrzynkowych posiadają dwie, trzy lub cztery tafle szkła. Tafle te połączone są ze sobą ramkami dystanowymi wykonanymi z aluminium, stali lub tworzywa sztucznego. Ich zadaniem jest oddzielanie poszczególnych szyb od siebie oraz stworzenie pustych komór wypełnionych gazami szlachetnymi, takimi jak argon lub krypton.

To właśnie gaz szlachetny zastosowany pomiędzy szybami oraz sam fakt hermetycznego uszczelnienia pakietu za pomocą kleju butylowego pozwolił na zrewolucjonizowanie branży okiennej poprzez osiągnięcie kilku- lub nawet kilkunastokrotnie lepszego współczynnika przenikalności cieplnej.

W jaki sposób zastosowana szyba wpływa na termikę, akustykę, bezpieczeństwo antywłamaniowe oraz estetykę całego okna? Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze okien PVC?

Jak zbudowana jest szyba zespolona

Najłatwiej zaprezentować budowę szyby zespolonej na przykładzie najpopularniejszego obecnie systemu stosowanego w nowych oknach PVC, tj. pakietu trzyszybowego o głębokości zabudowy 48 mm.

Budowa szyby zespolonej

Liczba szyb w pakietach zespolonych

Jeszcze klika lat temu w oknach PVC stosowano głównie pakiety dwuszybowe. Obecnie w zdecydowanej większości przypadków wybierane są okna wyposażone w pakiety trzyszybowe. Jest to związane z dążeniem do maksymalnego ograniczania strat energii we współczesnym budownictwie, odczuwalnym spadkiem różnic w cenach pakietów dwu- i trzyszybowych, a także ze wzrostem świadomości inwestorów, realną opłacalnością stosowania stolarki energooszczędnej oraz szczelnym warstwowym montażem.

 

Ilość szyb w pakiecie zespolonym

 

5. OKUCIA DO OKIEN PVC

Okucia to elementy gotowych okien PVC, które pozwalają na ich otwieranie, zamkanie, uchylanie i przesuwanie. Ich ważnym zadaniem jest zapewnienie maksymalnej szczelności zamkniętego okna poprzez zaryglowanie go na całym obwodzie. Stąd popularna i często używana nazwa – okucia obwiedniowe. Równie ważną rolą okuć do okien PVC jest zapewnienie ochrony przed próbą otwarcia okna przez potencjalnych włamywaczy.

Producenci okien PVC stosują w swoich wyrobach okucia dostarczane i produkowane przez kilku wiodących dostawców, takich jak: WINKHAUS, Maco, Roto, Siegenia, Romb, GU.

Od jakości zastosowanych okuć zależy wodoszczelność, odporność na obciążenie wiatrem, przepuszczalność powietrza, odporność na wielokrotne zamykanie i otwieranie, wytrzymałość mechaniczna oraz nośność urządzeń zabezpieczających finalne okno PVC. Jakość okucia ma również wpływ na kwestie związane z komfortem użytkowania.

Typy okuć do okien PVC

Okno stałe FIX – okno nieotwieralne występujące w wariancie FIX w ramie oraz FIX w skrzydle.  FIX w ramie to okno ze stałym oszkleniem zamontowanym bezpośrednio w ościeżnicy. Efekt estetyczny jest inny niż w przypadku okien otwieranych. Taki FIX nie posiada skrzydła, więc pakiet szybowy będzie większy o 4-5 cm niż w przypadku tradycyjnych okien PVC. W wariancie FIX w skrzydle pakiet szybowy zamontowany jest analogicznie jak w tradycyjnym otwieranym skrzydle. Jedyną różnicą jest brak widocznych zawiasów i możliwości otwarcia lub uchylenia części oszklonej.

 

Okna stałe typy FIX

 

Okucie uchylne (U) – umożliwia wyłącznie uchylenie skrzydła okiennego bez możliwości całkowitego otwarcia.

 

Okno z okuciem uchylnym

 

Okucie rozwierne (R) – pozwala wyłącznie na otwarcie i zamknięcie skrzydła bez możliwości jego uchylenia. Szczególnym rodzajem okucia rozwiernego jest okucie stosowane w skrzydłach biernych okna wyposażonego w ruchomy słupek, np. w dwuskrzydłowych oknach balkonowych. Ruchomy słupek pozwala na otwarcie obu skrzydeł i uzyskanie pełnego światła przejścia bez słupka zamontowanego pomiędzy skrzydłami. Aby uzyskać taki efekt należy najpierw otworzyć skrzydło czynne, a dopiero później bierne, które posiada dokręcony słupek ruchomy.

 

Okno z okuciem uchylnym

Okucie rozwierno-uchylne (RU) – łączy funcje otwierania i uchylania skrzydła okiennego; to najczęściej stosowany typ okucia.

 

Okno z okuciem rozwierno-uchylnym

 

Okucie uchylno-przesuwne (PSK/Patio) – stosowane w oknach tarasowych; pozwala na uchylenie i przesunięcie skrzydła okiennego przy pomocy prowadnic. Zapewnia pełne światło przejścia po otwarciu. W przeciwieństwie do okien R lub RU nie wymaga przestrzeni do otwarcia skrzydła – pracuje i mieści się bowiem we wnęce okiennej.

 

Okno uchylno-przesuwne PSK

 

Okucie podnośno-przesuwne (HS) – najbardziej zaawansowane okucie stosowane głównie w wielkogabarytowych oknach balkonowych i tarasowych. Pozwala na łatwe przesuwanie, a tym samym otwieranie części czynnej balkonu. Otwarcie okna wyposażonego w okucie typu HS następuje poprzez przekręcenie odpowiedno wydłużonej klamki do pozycji otwartej, w trakcie czego skrzydło unosi się i może być przesuwane za pomocą wózków jezdnych.

W odróżnieniu od systemu PSK/Patio część przesuwna okna HS jest zawsze w innej płaszczyźnie w stosunku do części stałej – analogicznie jak w przypadku szafy wnękowej. Ościeżnica takich okien jest odpowiednio głęboka. Ma od 160 mm do 210 mm, podczas gdy standardowe okna R, RU lub PSK mają głębokość zabudowy w zakresie 70 mm do 92 mm. Okna HS to jedyne okna przesuwne wyposażone w niski próg o wysokości 50-70 mm, który praktycznie w całości można „zatopić” w posadzce. Efekt końcowy możliwy do uzyskania to próg o wysokości 5-10 mm. Okna z okuciem podnośno-przesuwnym HS można wykonywać w znacznie większych gabarytach niż w przypadku okien z okuciem uchylno przesunym PSK/Patio.

Wszystkie typy okuć do okien PVC opisane powyżej to najczęściej spotykane rozwiązania występujące na polskim rynku. Nie znaczy to jednak, że są to wszystkie możliwe do zastosowania opcje. Istnieje możliwość zamówienia okien otwieranych na zewnątrz, odchylnych tj. uchylanych na zewnątrz, obrotowych, podawczych itp. Wymienione wyżej przykłady to jednak okucia mało popularne na naszym rynku.

 

Budowa okucia obwiedniowego

Okucie okienne to nie tylko zawiasy i klamki, ale cały zestaw elementów, takich jak: rozwórki, zasuwnice, zaczepy, rolki ryglujące, narożniki, przedłużki i inne, które po zamontowaniu zapewniają prawidłową pracę i umożliwiają korzystanie z funkcji otwierania, zamykania, uchylania czy przesuwania okna. Od jakości, ilości i sposobu rozmieszczenia tych elementów zależy szczelność, wodoszczelność, odporność na włamanie oraz żywotność całego okna. Niezależnie od producenta, modelu i jakości okucia zastosowanego w danym oknie należy pamiętać, że wszystkie jego elementy są zużywalne i wymagają regularnych konserwacji.

Doświadczenie naszych ekspertów wynikające z wyregulowania tysięcy okien PVC wskazuje na to, że nawet stare okno zamontowane kilka lub kilkanaście lat temu można tak wyregulować, aby radykalnie poprawić jego szczelność oraz lekkość obsługi. Bez fachowej wiedzy popartej wieloletnim doświadczeniem porównanie różnych modeli okuć okiennych jest zadaniem bardzo trudnym. Eksperci zwracają uwagę klientom, że każde okucie powinno być wyposażone w odpowiednią ilość elementów rozmieszczonych i zamontowanych zgodnie z wymogami systemodawcy, co związane jest z gabarytami i wagą konkretnych okien.

 

Okucia obwiedniowe do okien

Okucia antywłamaniowe

Standardowe okna PVC wyposażone w tradycyjne okucia obwiedniowe zapewniają ochronę antywłamaniową w bardzo podstawowym zakresie. Chronią przed wyparciem, wykopaniem, zdjęciem skrzydła z ramy… Otwarcie okien wyposażonych w podstawowe okucia obwiedniowe jest możliwe np. za pomocą śrubokręta włożonego pomiędzy skrzydło a ramę okna, którym potencjalny włamywacz może przesunąć okucie do pozycji otwartej. W oknach PVC z podstawowymi okuciami zaleca się stosowanie systemu alarmowego jako nadrzędnej ochrony domowników.

 

Okucia antywłamaniowe do okien

 

6. KSZTAŁT I DESIGN OKIEN PVC

Na polskim rynku spotyka się najczęściej trzy typy okien PVC pod względem wyglądu zewnętrznego oraz ich wariacje.

 • Okno niezlicowane – najczęściej spotykany kształt, w którym skrzydło jest cofnięte względem ościeżnicy okiennej.
 • Okna półzlicowane – skrzydła w odczuwalnym stopniu są wysunięte względem ramy okiennej.
 • Okna zlicowane – skrzydła wraz z ościeżnicą tworzą jedną płaszczyznę.

Decydując się na wybór okien PVC, masz możliwość wyboru kształtu, który najbardziej będzie pasował do Twojego nowego domu. Nasi eksperci podkreślają, że nie ma specjalnych różnic w jakości pomiędzy poszczególnymi kształtami okien i ich wybór powinien być związany wyłącznie z indywidualnymi preferencjami estetycznymi.

 

Okno niezlicowaneOkno zlicowane

 

Okno niezlicowane (po lewej) i okno zlicowane (po prawej).

Kolejnym aspektem wpływającym na finalny wygląd okien jest kształt ościeżnicy okiennej oraz skrzydła okiennego. Możesz wybierać pomiędzy klasycznym prostym kształtem, a zaokrągleniami dostępnymi w ofercie różnych producentów profili PVC. Kształt ramy oraz skrzydła w żaden sposób nie wpływa na parametry okien i jest wyłącznie zabiegiem estetycznym. Warto wiedzieć, że przy produkcji okien nie wykorzystuje się wyłącznie jednego kształtu, tj. prostokąta. Do bardziej wymających projektów architektonicznych można stosować okna PVC o kształtach nietypowych, takich jak półłuk, łuk, koło, trapez, trójkąt czy romb.

 

Okno z zaokrąglonym skrzydłem Okno z prostym skrzydłem

 

Okno z zaokrąglonym kształem skrzydła (po lewej) i okno ze skrzydłem płaskim (po prawej).

Okna z niewidocznym skrzydłem

Ciekawym przykładem są innowacyjne okna z tzw. niewidocznym skrzydłem. Poleca się je inwestorom chcącym uzyskać jak największe powierzchnie przeszkleń. Takie okna PVC, niezależnie od konstrukcji i tego, czy są stałe, czy otwieralne, wyglądają z zewnątrz jak tradycyjne okno stałe typu FIX. Można je zamontować w taki sposób, aby boczne i górne części ościeżnicy były w całości przykryte ociepleniem budynku. To pozwala na osiągnięcie efektu, w którym od zewnątrz budynku widać wyłącznie same szyby.

Dwukwaterowe okna z niewidocznym skrzydłem posiadają bardzo wąski słupek ruchomy, dzięki któemu zwiększa się ilość światła wpadającego do pomieszczeń. Kolejną zaletą tego rodzaju okien jest to, że mogą mieć one ramy oraz słupki w identycznym wymiarze, co pozwala na uzyskanie idealnego efektu symetrii elementów złożenia. Przykładem okna z niewidocznym skrzydłem dostępnego w ofercie naszej firmy produkującej nowe okna PVC w Krakowie i okolicach jest okno DOMEL QUADRO wykonane na profilu Gealan Kubus.

 

Okno z niewidocznym skrzydłem Artline

Kolory okien PVC

Jeszcze kilkanaście lat temu okna PVC były dostępne wyłącznie w kolorze białym. Jeśli ktoś oferował okna w kolorze, to najczęściej wiązało się to z bardzo wysokimi kosztami. Obecnie okna w kolorze uzyskuje się poprzez okleinowanie profilu PVC. Trzeba co prawda dopłacić, ale są stosunkowo niewielkie koszty. Wynoszą od 8 do 15 % dla okien w jednostronnym kolorze oraz od 18 do 30% dla okien w kolorze obustronnym.

Okleiny stosowane do okien PVC klejone  do profilu specjalnym klejem nanoszonym w wysokiej temperaturze, który uniemożliwia samoistne odklejanie się folii. Okleiny cechują się podwyższoną odpornością na promieniowanie UV oraz wysoką trwałością barwy. Okleinowane okna PVC poza walorami estetycznymi posiadają szereg innych zalet, m. in. łatwość w utrzymaniu czystości oraz wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Okleiny i kolorystyka okien PVC

 

Okna PVC mogą być okleinowane w jednym z poniższych wariantów.

 • Okleinowane od strony zewnętrznej, białe od wewnątrz.​
 • Okleinowane od strony wewnętrznej, białe od zewnątrz.
 • Okleinowane obustronnie przy pomocy tej samej okleiny.
 • Okleinowane z obu stron przy pomocy różnych oklein (okna dwukolorowe, tzw. bikolor).

Okna PVC z barwionym rdzeniem

Profile PVC z zewnętrzną i obustronną okleiną oraz obustronnie białe.

 

Ważnym elementem jest kolor rdzenia, czyli profilu PVC, z którego zbudowane jest okno. W zamontowanej stolarce kolor rdzenia jest widoczny dopiero po otwarciu skrzydła i może występować w jednej z poniższych konfiguracji:

 • rdzeń biały dla okien białych oraz okien z okleiną od wewnątrz,
 • rdzeń biały lub barwiona ścianka zewnętrzna dla okien z okleiną od zewnątrz,
 • rdzeń barwiony na brązowo, jasnobrązowo, szaro lub biało w oknach z okleiną obustronną.

Okleinowane okna PVC z białym rdzeniem profilu są bardziej narażone na zarysowania, zadrapania lub uszkodzenia powłoki zewnętrznej. W przypadku rdzenia barwionego w kolorze zbliżonym do okleiny, wszelkie uszkodzenia powłoki będą mniej widoczne. Eksperci firmy Okna Kraków rekomendują okna wykonane na profilach koekstrudowanych barwionych w masie.

 

Alternatywą do tradycyjnych oklein syntetycznych zdobywającą coraz większą popularność wśród inwestorów są:

 • okna wykonane z profili PVC powlekanych tworzywem akrylowym (np. Veka Spectral),
 • okna PVC z zewnętrznymi nakładkami aluminiowymi lakierowanymi proszkowo na dowolny kolor, również z powłoką metalizowaną,
 • okna lakierowane,
 • okna PVC okleinowane foliami imitującymi strukturę usłojenia drewna („Real Wood”).

Okna PVC z nakładkami aluminiowymi

Okno PVC z zewnętrzną nakładką aluminiową.

 

Okna PVC z okleiną drewnopodobną Real Wood

Okno PVC z okleiną typu Real Wood.

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat okien PVC? Masz wątpliwości natury technicznej, które chciałbyś przedyskutować z doradcą-praktykiem? Chciałbyś poznać szczegółową wycenę okien lub zamówić bezpłatny pomiar okien w Twoim domu lub mieszkaniu? Z przyjemnością zaprezentujemy Ci rozwiązania skrojone na miarę Twoich potrzeb i zaoferujemy najwyższej jakości okna PVC od sprawdzonych dostawców.

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

twelve − 1 =

 • Tagi

 • Portal ABC Budowy kierowany jest do każdej osoby, która ma zamiar zbudować dom lub wykonać remont już w istniejącym mieszkaniu. Na stronie znajdziesz przydatne artykuły, praktyczne wskazówki i wiedzę ekspercką. Serdecznie zapraszamy do komentowania, udostępniania oraz regularnego odwiedzania portalu.

  NOWOŚCI

  Drzwi stalowe
  11 Jun 20190 comments
  Okna PVC
  11 Jun 20190 comments

  NAJNOWSZE TWEETY

  ZOBACZ WSZYSTKIE

  ABC Budowy Domu © Copyright 2015, Wszelkie prawa zastrzeżone