Żaluzje – praktyczna alternatywa przeciwsłoneczna

0 komentarzy

Żaluzja to ruchome urządzenie, złożone zazwyczaj z poziomych elementów listwowych. Jest to mechanizm, którego głównym zadaniem jest zahamowanie dopływu promieni słonecznych do pomieszczeń. Rola ta dotyczy zarówno żaluzji wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Historia urządzenia zwanego żaluzją sięga już czasów starożytnych, kiedy to używano prymitywnych kurtyn wykonanych z trzciny do zaciemniania pomieszczeń mieszkalnych w antycznym Egipcie. Również w ówczesnych Chinach stosowano odpowiedniki dzisiejszych żaluzji, które wykonywano w lekkiego, lecz wytrzymałego bambusa.

Do Europy urządzenia oparte na zasadzie działania dzisiejszych żaluzji trafiły za sprawą kupców weneckich, którzy sprowadzili je z Persji. Takie rozwiązanie okienne zyskało szybką aprobatę oraz popularność na terytorium niemal całego „starego kontynentu”.

To w Anglii po raz pierwszy opatentowano urządzenie, zwane żaluzją. Stało się to 11 grudnia 1769 roku, a zgłaszającym roszczenia do patentu był londyński przedsiębiorca, Edward Beran. Nieco później, bo 14 kwietnia 1812 roku, we Francji również opatentowano żaluzję, a licencję na wynalazek otrzymał paryski stolarz, nijaki Cochot.

Żaluzje, jako osłonę przeciwsłoneczną, która przesłania wielopłaszczyznowo otwór budowlany, można podzielić na:

 • żaluzje stałe – składają się z listewek aluminiowych, drewnianych lub stalowych, które są zamontowane na stałe pod pewnym kątem; ich zastosowanie to przede wszystkim instalacja na elewacji, przed balkonem lub jako tzw. łamacze światła;
 • żaluzje zewnętrzne – zbudowane przeważnie z aluminiowych lub stalowych listewek, które są montowane w drabinkach sznurkowych, dzięki czemu można regulować ich kąt nachylenia; w tego rodzaju żaluzjach do ich podnoszenia montuje się zazwyczaj przekładnie ze sznurem bezkońcowym, przekładnie z korbą lub silniki elektryczne; żaluzje zewnętrzne z automatycznym sposobem otwierania są znacznie częściej wybierane przez konsumentów, głównie ze względu na większą wygodę i komfort użytkowania; żaluzje zewnętrzne to doskonała alternatywa dla rolet oraz okiennic;
 • żaluzje wewnętrzne poziome – w tego rodzaju żaluzjach, lamele przeważnie aluminiowe lub drewniane (najczęściej bambus lub lipa syberyjska) są ułożone poziomo; w zależności od potrzeb, kąt lameli żaluzji wewnętrznej poziomej może być regulowany;
 • żaluzje wewnętrzne pionowe (wertikale) – dzięki ułożeniu pasów lameli żaluzji w sposób pionowy, zwiększa się optycznie wysokość pomieszczenia, w którym takie żaluzje są zamontowane; lamele tego rodzaju żaluzji są zazwyczaj z tkaniny poliestrowej, aluminium, PCV lub włókna szklanego, które są dodatkowo impregnowane w celu ochrony przed zabrudzeniem; żaluzje wewnętrzne pionowe najczęściej są wykorzystywane w biurach oraz innych pomieszczeniach użyteczności publicznej;

Żaluzje to doskonała alternatywa dla rolet oraz tradycyjnych zasłon w oknach. Idealnie zabezpieczają przed zbyt dużym nasłonecznieniem wnętrz i są przy tym praktycznym łatwym w utrzymaniu czystości rozwiązaniem dla wszelkiego rodzaju pomieszczeń.

Artykuł powstał przy współpracy z: oknoart.pl.

TAGS :

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

five × two =

 • Tagi

 • Portal ABC Budowy kierowany jest do każdej osoby, która ma zamiar zbudować dom lub wykonać remont już w istniejącym mieszkaniu. Na stronie znajdziesz przydatne artykuły, praktyczne wskazówki i wiedzę ekspercką. Serdecznie zapraszamy do komentowania, udostępniania oraz regularnego odwiedzania portalu.

  NOWOŚCI

  NAJNOWSZE TWEETY

  ZOBACZ WSZYSTKIE

  ABC Budowy Domu © Copyright 2015, Wszelkie prawa zastrzeżone