Funkcjonalna kuchnia w małym mieszkaniu

0 komentarzy

Posiadasz małe mieszkanie? Nie wiesz co zrobić, żeby Twoja kuchnia stała się bardziej funkcjonalna? Poznaj kilka sposób na urządzenie kuchni w małym mieszkaniu.

Zwiększ metraż

Najlepszym sposobem na zwiększenie przestrzeni w kuchni jest połączenie jej z salonem. Całkowite bądź częściowe wyburzenie ściany sprawi, że wytworzy się jedno, duże pomieszczenie pełniące rolę zarówno salonu, jadalni jak i kuchni. Niestety, nie zawsze układ mieszkania i budżet pozwalają na taki zabieg, dlatego warto poznać proste zasady, dzięki którym optycznie powiększymy małe pomieszczenie. Elementy kuchni, na które powinniśmy zwrócić uwagę to:

 • kolory ścian,
 • rodzaj drzwi,
 • ustawienie, kolor, powierzchnia mebli.

Oświetlenie i kolory

Jeżeli niemożliwe jest połączenie kuchni z salonem warto zwrócić uwagę na odpowiednie doświetlenie pomieszczenia. Duża ilość dziennego światła sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się być większe i przytulne. Zasłanianie okien ciężkimi zasłonami bądź długimi firankami sprawi, że osoby w niej przebywające będą czuły się niekomfortowo. Najlepszym sposobem na pozbycie się tego wrażenia jest pomalowanie ścian na jasne kolory. Przy wyborze mebli warto zwrócić uwagę ich kolor i powierzchnię. Jasne barwy posiadają nie tylko właściwości optycznie powiększające we wnętrzach, ale także optycznie oddalają ściany. Do małych kuchni najlepiej zatem wybrać meble w kolorze bieli bądź beżu z połyskiem bądź przeszkleniami.

mała kuchnia meble

Ustawienie mebli

Ustawienie mebli ma kluczowy wpływ na funkcjonalność i przestrzeń w kuchni. Jeżeli Twoja kuchnia jest:

 • wąska i długa – aneks kuchenny powinien być tylko po jednej stronie pomieszczenia,
 • kwadratowa albo prostokątna – ułóż szafki kuchenne w kształt litery „L”.

Jeżeli urządzasz pomieszczenie stylizowane, zastanów się nad subtelnymi, drewnianymi meblami z przeszkleniami. Jeśli lubisz bardziej nowoczesne aranżacje, wybierz minimalistyczne i połyskujące szafki. Pamiętaj, że odległość pomiędzy ścianą a meblami powinna mieć przynajmniej 120 cm, żeby móc swobodnie z niej korzystać.

Wykorzystanie przestrzeni

Funkcjonalna kuchnia to taka, w której każdy, nawet najmniejszy element, jest zagospodarowany. Nie można sobie pozwolić na jakiekolwiek odstępy czy puste miejsca, dlatego warto zamówić meble kuchenne na wymiar. Szczególnie jeżeli Twoje mieszkanie to coraz bardziej popularne we Wrocławiu czy Warszawie mikroapartamenty albo takie, które posiada trudną do zagospodarowania kuchnię ze skosem. Meble na zamówienie są dopasowywane do pomieszczenia i Twoich indywidualnych potrzeb. W kuchennych szafkach dobrze sprawdzą się przesuwane drzwiczki czy modele żaluzjowe, a także wysuwane blaty czy wąski półki typu cargo.

Mniej znaczy więcej

Małe mieszkanie oznacza również mniejszą liczbę widocznych na szafkach dodatków. Unikaj stawiania przedmiotów na blatach – zamontuj podwieszane półeczki, które nadadzą pomieszczeniu lekkości. Zrezygnuj z dużego zlewu i wybierz płytę elektryczną z dwoma palnikami. W małych kuchniach bardzo ważne jest, by zachować wizualny porządek, dlatego zabudowane meble na wymiar, w których znajdzie się także miejsce dla sprzętów AGD, będą najlepszym rozwiązaniem.

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 + 14 =

 • Tagi

 • Portal ABC Budowy kierowany jest do każdej osoby, która ma zamiar zbudować dom lub wykonać remont już w istniejącym mieszkaniu. Na stronie znajdziesz przydatne artykuły, praktyczne wskazówki i wiedzę ekspercką. Serdecznie zapraszamy do komentowania, udostępniania oraz regularnego odwiedzania portalu.

  NOWOŚCI

  NAJNOWSZE TWEETY

  ZOBACZ WSZYSTKIE

  ABC Budowy Domu © Copyright 2015, Wszelkie prawa zastrzeżone