Gdzie wykorzystać płytę fundamentową grzewczą?

1 komentarzy

Czym jest płyta fundamentowa grzewcza? Czy można wykorzystać ją w budynkach mieszkalnych? Jakie ma zalety i czy warto w nią zainwestować?

Mówiąc o płycie fundamentowej grzewczej mamy na myśli fundament Legalett skonstruowany w Szwecji. Na jakiej zasadzie działa? Jest to połączenie ogrzewania podłogowego z płytami fundamentowymi.

Trochę informacji technicznych:

 1. Konstrukcja – płyta żelbetonowa
 2. Beton – klasa C-6/20
 3. Zbrojenie – wykonane z zgrzewanych prętów stalowych
 4. Izolacja – najczęściej płyty styropianowe: modele EPS, XPS lub Hydro
 5. System grzewczy – rura PP50 lub Spiro 100

Sam montaż płyty trwa nie dłużej niż jeden tydzień. Kanały grzewcze zatopione w fundamencie tworzą obieg zamknięty ciepła pod budynkiem. Zastosowanie takiego ogrzewania podłogowego pozwala zrezygnować z kaloryferów umieszczanych w domu. Temperatura regulowana jest za pomocą termostatu naściennego. Można regulować temperaturę w każdym pomieszczeniu.

Ile trwa montaż takiej płyty?

Sam montaż nie trwa długo, bo w zależności od wielkości budynku jest to 5-7 dni. Dodatkową korzyścią jest jednoczesna budowa ogrzewania i fundamentów. System wysyłany jest na budowę po wcześniejszym zapoznaniu się z planami konstrukcyjnymi i planem systemu grzewczego.

System grzewczy Legalett może być podgrzewany przez różne źródła ciepła – piece gazowe, olejowe, pompy ciepła lub elektrociepłownię.

Czy można wykorzystać płytę grzewczą w domu?

Jak najbardziej – dodatkowo producent oferuje możliwość przygotowania indywidualnego projektu, dzięki czemu nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o wykorzystanie systemu. Najlepiej sprawdzi się w domach jednorodzinnych, ale również w przypadku budynków wielokondycyjnych.

Dlaczego warto rozważyć montaż takiej płyty?

 1. Jest to oszczędność czasu – jednocześnie montowany jest system grzewczy i powstaje fundament.
 2. Plusem jest również krótki czas montażu płyty.
 3. Rozwiązanie przyjazne dla alergików – brak prądów konwekcyjnych powietrza nie powoduje unoszenie się kurzu, a zamknięty obieg powietrza w systemie uniemożliwia dostanie się tam zanieczyszczeń.
 4. Dzięki ogrzewaniu tynki i beton szybciej wysychają, a pojawienie się pleśni w domu zostaje praktycznie wyeliminowane.
 5. Oszczędność nawet do 20% zużycia energii, dzięki zdolności akumulowania ciepła w płycie.

Jeśli jesteś na etapie tworzenia projektu domu warto w planach uwzględnić system Legalett. Pamiętaj, że dom to obiekt, który ma Ci służyć przez kilkadziesiąt lat, więc warto zadbać o oszczędność na każdym etapie jego powstawania. Fundament, który nie jest zabezpieczony przed utratą ciepła może generować w przyszłości duże koszty albo stać się przyczyną pojawienia pleśni w domu.

supernova-wroclaw-mieszkania

COMMENTS

jacentyy at 18 Apr 2018

Umieszczanie systemów grzejnych w elemencie konstrukcyjnym jest niezgodne z polskimi przepisami - z rozporzadzeniem w sprawie WT

1 2 3 5

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

20 + two =

 • Tagi

 • Portal ABC Budowy kierowany jest do każdej osoby, która ma zamiar zbudować dom lub wykonać remont już w istniejącym mieszkaniu. Na stronie znajdziesz przydatne artykuły, praktyczne wskazówki i wiedzę ekspercką. Serdecznie zapraszamy do komentowania, udostępniania oraz regularnego odwiedzania portalu.

  NOWOŚCI

  NAJNOWSZE TWEETY

  ZOBACZ WSZYSTKIE

  ABC Budowy Domu © Copyright 2015, Wszelkie prawa zastrzeżone