Jak odświeżyć panele podłogowe drewniane?

0 komentarzy

Panele, niezależnie od ich rodzaju, narażone są rysy. Na szczęście domowe i profesjonalne metody pozwalają na skuteczną ich renowację. Co możemy wykonać w domu na własną rękę? Jakich narzędzi będziemy potrzebować?

Usuwanie uszkodzeń (usuwanie zarysowań, naprawa większych uszkodzeń)

Panele drewniane powstają podczas warstwowego klejenia. Powierzchniowa warstwa wykonana jest z lepszych gatunków drewna. Szczególnie istotna jest jej grubość, która standardowo oscyluje w 2-4 mm grubości. Ta informacja staje się istotna, kiedy sytuacja zmusi nas do renowacji desek. Im grubsza warstwa, tym więcej takich zabiegów możemy wykonać.

Istotny z punktu użytkowania jest także rodzaj zabezpieczenia paneli. Deski olejowane sprawdzą się w miejscach, gdzie podłoga jest bardziej narażona na uszkodzenia (częsty ruch w pomieszczeniu, miejsce zabaw, dostęp zwierzęcia do pokoju). Olej sprawia, że drobne ryski stają się po pewnym czasie niewidoczne, a drewno prawidłowo reaguje na zmiany w otoczeniu (temperatura, wilgoć).  Dzięki temu naprawa jest dużo prostsza i nie wymaga takich nakładów pracy, jak w przypadku np. lakieru. Drobne zniszczenia można zeszlifować za pomocą papieru ściernego, a następnie własnoręcznie zaolejować. Producenci podłóg olejowych, często posiadają w swojej ofercie zestawy do drobnych napraw.

Powierzchnia lakierowana wymaga znacznie więcej uwagi. Fabrycznie nakładany lakier wprawdzie wykazuje o wiele większą odporność na ścieranie niż panele lakierowane tradycyjnie, jednak uzupełnianie ubytków jest bardziej czasochłonne. Drobne rysy można uzupełniać odpowiednim woskiem, jeśli producent potwierdza możliwość jego stosowania na podłogi lakierowane.

Duża ilość i głębokość rys, wymusza zastosowanie cyklinowania. Po tym zabiegu, należy powierzchnię dokładnie oczyścić, a następnie nanieść warstwę lakieru lub oleju. Jeśli wgłębienie jest bardzo wyraźne (np. po upadku kluczy lub ciężkich przedmiotów), przed cyklinowaniem ubytki powinniśmy bezwzględnie uzupełnić odpowiednio przystosowaną do tego masą szpachlową (kitem), której kolor musimy wcześniej dobrać pod barwę naszych paneli.

Odświeżanie powierzchni podłogi

Poza uszkodzeniami, nasze panele mogą zostać pokryte przez różnego rodzaju plamy. Do ich usunięcia zazwyczaj wystarcza standardowy detergent do paneli. Jeśli jednak zabrudzenia są bardziej uciążliwe, należy zastosować specjalne preparaty, zwykle dostępne na stronie producenta. Do desek olejowanych warto spróbować mydła do podłóg, które rozpuszczamy w wodzie z detergentem. Alternatywnie możemy zastosować odpowiedni zmywacz. Naniesiony preparat należy zostawić na jakiś czas, aby zareagował z zabrudzeniami. Dokładne wytyczne znajdują się na opakowaniu lub ulotce. Bardziej uciążliwe plamy można także usunąć papierem ściernym o drobnych ziarnach, a na koniec zastosować olej naprawczy na oczyszczonej powierzchni.

Podłogi lakierowane wymagają preparatów specjalnie przeznaczonych do ich typu zabezpieczenia. Środek rozprowadza się mopem i spłukuje wodą w przypadku drobnych plam. Te bardziej uciążliwe należy przeczyścić ręcznie, a na końcu zastosować polerkę mechaniczną.

Usuwanie drobnych uszkodzeń z paneli drewnianych nie stanowi wielkiego wyzwania. Istnieje szereg domowych i fachowych sposobów na uporanie się z tym problemem. Dzięki dostępowi do licznych preparatów, dostosowanych do rodzajów zabezpieczeń paneli, czyszczenie jest prostym i krótkotrwałym zabiegiem.

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

three × five =

  • Tagi

  • Portal ABC Budowy kierowany jest do każdej osoby, która ma zamiar zbudować dom lub wykonać remont już w istniejącym mieszkaniu. Na stronie znajdziesz przydatne artykuły, praktyczne wskazówki i wiedzę ekspercką. Serdecznie zapraszamy do komentowania, udostępniania oraz regularnego odwiedzania portalu.

    NOWOŚCI

    NAJNOWSZE TWEETY

    ZOBACZ WSZYSTKIE

    ABC Budowy Domu © Copyright 2015, Wszelkie prawa zastrzeżone