Podbudowa pod kostkę – jak ją wykonać?

0 komentarzy

Przygotowanie podbudowy pod twardą nawierzchnię, np. wykonaną z kostki brukowej, nie jest wyłącznie domeną firm budowlanych. Wielu właścicieli domowych posesji decyduje się na własnoręczne wykonanie podjazdów czy ścieżek w ogrodzie, dlatego powinni wiedzieć, jak poprawnie wykonać podbudowę pod bruk, by przez długi czas móc cieszyć się jego wyglądem i znakomitą jakością

Jaką funkcję pełni podbudowa pod kostkę?

Choć podsypka pod bruk to niewidoczny element podjazdu czy chodnika, to pełni ona niezwykle ważne funkcje, dzięki którym trwałość i schludny wygląd powierzchni pozostaje przez długi czas na wysokim poziomie. Podbudowa do kostki brukowej pełni funkcje:

 • podstawy dla równego ułożenia kostki brukowej,
 • ochrony przed mrozem,
 • równomiernego przenoszenia obciążeń z nawierzchni do gruntu.

Czym grozi złe wykonania podbudowy?

Niestaranne wykonanie podbudowy może skończyć się tym, że na chodniku lub podjeździe pojawiać się będą koleiny lub nawet zapadać się będą całe fragmenty powierzchni. Naprawy takich uszkodzeń wymagają dużej ilości czasu, a także dodatkowego nakładu finansowego oraz pracy.

Warstwy podbudowy – o tym musisz pamiętać

podsypka pod bruk

Aby podbudowa pełniła swoje funkcje prawidłowo przez długi czas, należ pamiętać o kliku rzeczach w czasie jej wykonywania.

Po pierwsze – grubość

Grubość podbudowy musi być dostosowana do potrzeb, to znaczy do obciążeń, z jakimi będzie musiała radzić sobie nawierzchnia. W przypadku chodników czy ogrodowych ścieżek w zupełności wystarczy, gdy będzie ona wynosić 10-20 centymetrówPrzy budowie podjazdów dla samochodów lub innych pojazdów kołowych należy zwiększyć ją do 25-40 centymetrów. Należy pamiętać o tym, że podbudowa musi być równa, dlatego warto ją układać warstwami o grubości 10 centymetrów, a każdą z części zagęszczać mechanicznie.

Po drugie – materiały

Do wykonania podbudowy najczęściej używa się żwiru, żużla, grysu, tłucznia lub mieszanek tych materiałów z paskiem. Równie istotną funkcję w kładzeniu podbudowy ma górna warstwa, tzw. posypka piaskowa. Jej zadaniem jest wyrównanie całej podbudowy. Należy jednak pamiętać o tym, by była ona równomierna, ponieważ zbyt grube warstwy po zagęszczeniu podbudowy mogą powodować nierówności w nawierzchni. Równomierne położenie podsypki jest łatwiejsze, jeśli podbudowa również została położona z dbałością o dokładność. Użycie tych materiałów gwarantuje odpowiednią przepuszczalność wody i nieodkładanie się wilgoci. Właśnie dlatego, wbrew niektórym trendom, nie należy używać żadnych mieszanek zawierających cement, ponieważ ma on tendencję do zatrzymywania wilgoci, co w przypadku spadku temperatury poniżej zera stopni, mogłoby uszkodzić powierzchnię. Sprzedaż piasku we Wrocławiu, a także różnego rodzaju kruszywa prowadzi firma Eko-logis.

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

fourteen − 6 =

 • Tagi

 • Portal ABC Budowy kierowany jest do każdej osoby, która ma zamiar zbudować dom lub wykonać remont już w istniejącym mieszkaniu. Na stronie znajdziesz przydatne artykuły, praktyczne wskazówki i wiedzę ekspercką. Serdecznie zapraszamy do komentowania, udostępniania oraz regularnego odwiedzania portalu.

  NOWOŚCI

  NAJNOWSZE TWEETY

  ZOBACZ WSZYSTKIE

  ABC Budowy Domu © Copyright 2015, Wszelkie prawa zastrzeżone