Podłoga na gruncie – jak wygląda budowa?

0 komentarzy

Jeśli marzysz o zbudowaniu własnego domu to z pewnością przydadzą Ci się informacje z tego artykułu. Podłoga to jeden z pierwszych elementów, które wykonywane są na początku prac budowlanych. Jak wygląda budowa podłogi na gruncie i co trzeba zrobić?

Wszystkie prace związane z budową podłogi w nowym domu rozpoczyna się od wykonania podsypki. Kolejnym etapem jest wylanie betonu, a potem założenie izolacji przeciwwilgociowej, termicznej i zakończenie wszystkiego podkładem podłogowym.

Najczęściej prace przebiegają w takiej kolejności:

 1. Wykonanie podsypki złożonej z różnych frakcji piasku i żwiru.
 2. Wylanie płyty betonowej.
 3. Montaż izolacji przeciwwilgociowej.
 4. Montaż izolacji termicznej.
 5. Wybór podkładu podłogowego.
 6. Prace związane z przygotowaniem do wykończenia.

Na samym początku! Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac należy dokładnie oczyścić plac budowy – nie mogą znaleźć się tam żadne odpady. Trzeba również wyrównać teren.

Pierwszym etapem po uporządkowaniu miejsca na podłogę jest wykonanie stabilnego oparcia dla płyty betonowej. Podsypka powinna mieć 30 centymetrów grubości – najczęściej składa się ze żwiru i piasku wymieszanego w różnych proporcjach.

Potrzebne narzędzia: zagęszczarka mechaniczna lub ubijarka.

Na tak przygotowane podłoże można wylać masę betonową. Jest ona przygotowywana samodzielnie lub zamawiana. Ten etap zajmuje kilka dni ze względu na proces wiązania się betonu.

Warstwy izolacyjne

Aby zabezpieczyć podłogę w domu położenie warstwy izolacyjnej i termicznej jest niezbędne w trakcie budowy. Jako warstwę przeciwwilgociową wykorzystuje się dwie warstw papy – samoprzylepnej lub zgrzewanej na gorąco. W sprzedaży dostępne są również folie przeciwwilgociowe.

Jeśli zaś chodzi o warstwę termiczną to jej wielkość jest już określona przez wykonawcę projektu domu.

Podkład podłogowy

Najczęściej są dostępne w sprzedaży jako mieszanki do samodzielnego rozdrobienia. Wyróżniamy kilka rodzajów podkładów podłogowych:

 1. Podkłady cementowe
 2. Podkłady anhydrytowe

Dzielą się one na podkłady samopoziomujące lub tradycyjne.

Ostatnim etapem prac związanych z budową podłogi na gruncie jest starcie podkładu podłogowego na gładko, gdy planujemy podłogę z paneli lub mniej dokładnie, jeśli chcemy ułożyć podłogę z płytek.

Ważne! Nie wolno rozpoczynać prac wykończeniowych, jeśli wilgotność ostatniej warstwy nie przekroczy 3%.

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

eight − 6 =

 • Tagi

 • Portal ABC Budowy kierowany jest do każdej osoby, która ma zamiar zbudować dom lub wykonać remont już w istniejącym mieszkaniu. Na stronie znajdziesz przydatne artykuły, praktyczne wskazówki i wiedzę ekspercką. Serdecznie zapraszamy do komentowania, udostępniania oraz regularnego odwiedzania portalu.

  NOWOŚCI

  NAJNOWSZE TWEETY

  ZOBACZ WSZYSTKIE

  ABC Budowy Domu © Copyright 2015, Wszelkie prawa zastrzeżone