Taras z kompozytu – jakie prace należy wykonać?

0 komentarzy
Deski tarasowe - kompozyt

Deski kompozytowe charakteryzują się wysokimi właściwościami użytkowymi. To doskonały sposób na odświeżenie wyglądu tarasu, balkonu czy też altany. Montaż paneli z kompozytów jest szybki i nieskomplikowany – przekonaj się sam!

Wszechstronne zastosowanie desek kompozytowych

Jak zamontować deski kompozytowe?

Montaż paneli z surowców kompozytowych jest bardzo prosty i nie wymaga wielkich nakładów czasu. Do sprawnego przeprowadzenia całej operacji wystarczą standardowe narzędzia dostępne w każdym garażu i warsztacie, które wraz z elementami dostarczonymi przez producenta desek sprawią, że szybko i skutecznie odświeżysz wygląd swojego tarasu. Do przeprowadzenia wszystkich prac potrzebne będą:

 • poziomnica,
 • wkrętarka,
 • taśma miernicza,
 • wiertarka,
 • wkrętarka,
 • kołki rozporowe o płaskich łbach i wkręty ze stali nierdzewnej,
 • płatnica, pilarka lub wyrzynarka do ewentualnych korekt materiału.

Zanim zaczniesz

Przygotowanie gruntu pod montaż paneli WPC powinno zacząć się przede wszystkim od sprawdzenia poziomu gruntu. Deski kompozytowe mogą być montowane na każdym typie podłogi (ideałem jest wylewka betonowa), jednak legary podtrzymujące całą konstrukcję wymagają idealnie równej powierzchni. Nawet najmniejsze nierówności, takie jak plamy tynku i pozostałości farby, wymagają skucia i doczyszczenia.

Krok pierwszy: montaż legarów

Jeśli podłoże jest już przygotowane, możemy przystąpić do montażu. Na obszarze wylewki rozkładamy legary, które powinny być w zależności od informacji podanych przez producenta rozmieszczone co 40-50 cm (w przypadku układania pod kątem należy zagęścić ich rozmieszczenie tak, by punkty podparcia desek wynosiły ok. 50 cm).

Następnie w legarach wywiercamy otwory na kołki rozporowe – rozmieszczone również co 50 cm. Pamiętać przy tym należy, że otwory w dolnej części powinny mieć średnicę mniejszą niż łby wkrętów. Po tym legary przytwierdzamy bezpośrednio do podłoża za pomocą korków rozporowych o płaskich łbach.

Tak zamocowana siatka legarów powinna z powodzeniem utrzymać całą konstrukcję. Dodatkowe legary należy umieścić w miejscach nietypowych, w których przypadać będą łączenia desek (m.in. przy filarach) a także na krawędziach w celu zapewnienia miejsca mocowań maskownicom. Legary znajdujące się w poprzek kierunku spływu wody muszą mieć zapewnione nacięcia odwadniające (ø 1 cm).

Krok drugi: montaż paneli

Instalację desek powinniśmy zacząć od zamocowania listwy startowej, o którą opierać się będą następne panele. Następnie można przystąpić do montowania okładziny. Każdą deskę należy zamontować do legarów poprzez przykręcenie łącznika w wyznaczonym nań miejscu. Łączniki przykręcamy wkrętarką. W ten sposób układamy cały taras. W tym momencie nie docinamy jeszcze listew.

Podczas montażu łączników należy bezwzględnie trzymać się zaleceń producenta. Pomiędzy każdą deską należy zachować odstęp (ø 0,7 – 1 cm): szczeliny dylatacyjne pozwolą deskom na samoistne dopasowanie się do powierzchni. Deski wystające poza obrys tarasu należy zwęzić poprzez wzdłużne rozcięcie. Wyznaczenie krawędzi i ewentualne docięcie linii należy przeprowadzić po zakończeniu układania całej powierzchni.

Krok trzeci: instalacja maskownic

Listwy maskujące to ostatni element podczas układania kompozytowych desek tarasowych. Jeśli cała posadzka jest już wypełniona, a linie brzegowe docięte pod wymiar, można przystąpić do montowania maskownic. Listwa powinna być idealnie wypoziomowana na górnej krawędzi, natomiast u doły należy zostawić miejsce na spływającą wodę. Maskownicę mocujemy poprzez przykręcenie jej do środkowego legara całej konstrukcji.

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 + four =

 • Tagi

 • Portal ABC Budowy kierowany jest do każdej osoby, która ma zamiar zbudować dom lub wykonać remont już w istniejącym mieszkaniu. Na stronie znajdziesz przydatne artykuły, praktyczne wskazówki i wiedzę ekspercką. Serdecznie zapraszamy do komentowania, udostępniania oraz regularnego odwiedzania portalu.

  NOWOŚCI

  NAJNOWSZE TWEETY

  ZOBACZ WSZYSTKIE

  ABC Budowy Domu © Copyright 2015, Wszelkie prawa zastrzeżone