Wąska fuga jako atrakcyjne wykończenie posadzki. Czy warto ją stosować?

0 komentarzy

Spoina, zwana popularnie fugą, stanowi integralny element podłogi wykonanej z użyciem ceramiki. Ostatnio modne jest stosowanie bardzo wąskiej fugi o szerokości poniżej 5 mm. W jakich warunkach sprawdzi się najlepiej?

Wąska fuga to atrakcyjny pomysł na poprawę estetyki okładziny ceramicznej. Nie da się jej jednak zastosować na każdym typie powierzchni, a ponadto wąska spoina może ujemnie wpływać na trwałość całej posadzki. Należy również pamiętać, że poza niewątpliwymi walorami estetycznymi, decyzja o drobnym fugowaniu nie znajduje innego uzasadnienia. O czym zatem należy pamiętać, gdy zdecydujemy się na położenie wąskiej spoiny?

Po co stosuje się fugę?

Na początku należy wspomnieć, że brak fugi na posadzce nie jest możliwy – pod wpływem nacisku i codziennego użytkowania płytki z czasem będą przysuwać się do siebie, co nie tylko zaburzy symetrie podłogi, lecz także przyczyni się do powstawania pęknięć i innych uszkodzeń mechanicznych. Dlatego też spoinowanie powinno wynosić minimum 2% całej powierzchni okładziny. Wartość ta jest uzależniona zarówno od warunków podłoża, jak również jej przeznaczenia (natężenie ruchu, temperatury panujące we wnętrzu itp.)

Kiedy wąska fuga może być stosowana?

Fugi niewielkiej szerokości (1-3 mm) mogą być stosowane we wnętrzach, w których panują stałe temperatury, a podłoga nie jest poddana silnemu nasłonecznieniu. Wąskie spoinowanie jest niedopuszczalne w przypadku podłóg, które narażone będą na odkształcenia z powodu wysokich temperatur. Ciepło generują m.in.: ogrzewanie podłogowe, obecność kominków, duża wilgotność (baseny) a także lejące się z nieba słońce (tarasy, balkony, elewacje zewnętrzne). Pod wpływem skoków temperatury płytki mogą się rozszerzać – gdy przestrzenie pomiędzy nimi będą zbyt wąskie, ceramika popęka wskutek wzajemnego naporu. Do tego dochodzi wilgoć, przez którą fragmenty płytek mogą się przesuwać i odklejać od podłoża – chyba że zapewnimy im odpowiednią przestrzeń dylatacyjną w spoinie. Dlatego też wąska fuga odpada w przypadku stosowania ceramiki na zewnątrz.

Płytki odpowiednie do wąskiej spoiny

Jak już się przekonaliśmy, wąskie spoinowanie nie daje się stosować w każdym przypadku. Jeśli jednak znajdziemy odpowiednie miejsce dla tego typu fugi, możemy zacząć dobór ceramiki. W przypadku niewielkiej wzajemnej odległości płytek, naczelna zasada brzmi: im mniejsze, tym lepsze. Duże płytki maja większy potencjał na rozszerzanie, nawet wtedy, gdy nie są poddane działaniu wysokich temperatur, dlatego też w ich przypadku należy stosować wyłącznie szerokie spoiny. Do tego pamiętajmy, by prace zlecić doświadczonym fachowcom, którzy posiadają duże doświadczenie w dziedzinie płytkarstwa.

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

16 − sixteen =

  • Tagi

  • Portal ABC Budowy kierowany jest do każdej osoby, która ma zamiar zbudować dom lub wykonać remont już w istniejącym mieszkaniu. Na stronie znajdziesz przydatne artykuły, praktyczne wskazówki i wiedzę ekspercką. Serdecznie zapraszamy do komentowania, udostępniania oraz regularnego odwiedzania portalu.

    NOWOŚCI

    NAJNOWSZE TWEETY

    ZOBACZ WSZYSTKIE

    ABC Budowy Domu © Copyright 2015, Wszelkie prawa zastrzeżone