Wylewki podłogowe – co trzeba o nich wiedzieć?

0 komentarzy
wylewka cementowa

Wylewka podłogowa inaczej nazywana jastrychem lub szlichtą to podkład podłogowy na który kładzie się warstwę wykończeniową podłogi. Od tego czy wylewka została prawidłowo wykonana zależy jakość i trwałość posadzki. Wysokość warstwy wylewki należy dostosować do wysokości warstwy wykończeniowej, aby zachować ten sam poziom podłogi w całym domu.

Jak wykonuje się wylewki?

Przed przystąpieniem do wykonania wylewki należy sprawdzić temperaturę otoczenia, która powinna wynosić od 5 do 25 °C. Należy zadbać również, aby powierzchnia, na której wykonuje się podkład była czysta i sucha. Przygotowując podkład w sposób tradycyjny gotową, suchą mieszankę rozrabia się z wodą. Innym rozwiązaniem jest wykonanie mokrego podkładu z płynnej masy anhydrytowej zamówionej w betoniarni. Wylewek anhydrytowych nie trzeba zbroić, gdyż charakteryzują się minimalnym skurczem oraz wysokimi parametrami wytrzymałościowymi. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku podkładów cementowych, które zawsze wymagają zbrojenia w celu ich wzmocnienia i ograniczenia skurczy.

Jaką wylewkę wybrać cementową czy anhydrytową?

Wylewkę cementową można kupić jako gotową zaprawę lub wykonać samodzielnie. Mają konsystencję półsuchą lub gęstoplastyczną, układa się je ręcznie lub mechanicznie. Szlichta cementowa jest mieszanką cementu portlandzkiego z piaskiem w proporcji 1:3. Mogą być stosowane wewnątrz i na zewnątrz, w pomieszczeniach mokrych, wilgotnych lub suchych, narażonych na różne obciążenia. Podczas schnięcia podkład się kurczy, dlatego jego powierzchnię należy podzielić dylatacjami.

Wylewka anhydrytowa ma płynną konsystencję  i właściwości, które gwarantują równość podkładu. Ze względu na to, iż anhydryt jest substancją silnie higroskopijną, nie można stosować takiej wylewki na zewnątrz, jako podkład na taras lub balkon. Jastrychy anhydrytowe szybciej schną i są wytrzymalsze niż podkłady cementowe. Dodatkowo podkład anhydrytowy ma wyższy współczynnik przewodzenia ciepła, jest także mniej porowaty, zatem daje lepszy efekt na ogrzewaniu podłogowym.

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

eighteen + fourteen =

  • Tagi

  • Portal ABC Budowy kierowany jest do każdej osoby, która ma zamiar zbudować dom lub wykonać remont już w istniejącym mieszkaniu. Na stronie znajdziesz przydatne artykuły, praktyczne wskazówki i wiedzę ekspercką. Serdecznie zapraszamy do komentowania, udostępniania oraz regularnego odwiedzania portalu.

    NOWOŚCI

    NAJNOWSZE TWEETY

    ZOBACZ WSZYSTKIE

    ABC Budowy Domu © Copyright 2015, Wszelkie prawa zastrzeżone