Zaprawa gipsowa – jak przygotować i kiedy wykorzystać?

0 komentarzy

Zaprawa gipsowa jest jednym z najbardziej popularnych materiałów wykorzystywanych na budowie. Nie każdy jednak wie, w jaki sposób ją przygotować, aby miała jak najlepsze właściwości w pracach budowlanych. Postanowiliśmy nieco przybliżyć to zagadnienie, jak również wymienić najczęstsze zastosowania zaprawy gipsowej.

Sposób przygotowania zaprawy

Jeśli chodzi o warunki budowlane, to zaprawa powinna być przygotowana metodą tzw. wsypu. Czyli w tym wypadku do czystego pojemnika, który w 1/3 jest napełniony wodą wsypujemy suchy gips, które stopniowo wchłania wodę i opada na dno pojemnika. Po chwili następuje moment, kiedy to zwilżone spoiwo gipsowe podnosi się i wyrównuje z poziomem wody w pojemniku. I to jest moment, kiedy należy zaprzestać wsypywania suchej mieszanki.

W kolejnym kroku należy odczekać od 3 do 5 minut, aby gips odpowiednio mocno nasiąknął wodą i dopiero po tym etapie można przystępować do mieszania. Bez większych problemów można to robić ręcznie, np. za pomocą drewnianej łopatki, jednakże takie działanie sprawdza się jedynie w niewielkich porcjach zaprawy. Zdecydowanie łatwiej będzie nam zdać się na mieszanie mechaniczne. Do tego celu można użyć wiertarki wolnoobrotowej z prostym mieszadłem.

Podczas mieszania zaleca się mieszanie z prędkością około 500 obrotów na minutę. Dzięki temu zaprawa nie napowietrza się zbytnio. W zależności od przeznaczenia zaprawy można regulować jej gęstość za pomocą dolewania wody lub dosypywania suchej mieszanki. Pełny cykl mieszania i przygotowywania zaprawy gipsowej nie powinien zająć dłużej niż 7 minut.

Gdzie używać?

Przede wszystkim zaprawa gipsowa jest wykorzystywana do wygładzania ścian i sufitów. Bardzo dobrze sprawdza się również do zalepiania niewielkich dziur w ścianach, które powstały np. po wyciągnięciu wkrętów, gwoździ. Dzięki temu można uzyskać bardzo ładną i gładką powierzchnię, którą można malować. Możliwości są spore i warto jest się bliżej z tego typu produktami zapoznać. Tym bardziej, że zaprawa gipsowa nie jest szczególnie droga i łatwo się jej używa. Bez większych problemów z jej kładzeniem poradzi sobie osoba, która nigdy wcześniej tego nie robiła.

Zaprawę gipsową kupisz w zasadzie w każdym sklepie budowlanym, ponieważ jest to jeden z tych materiałów, którego bardzo często używa się na budowach. Dostępna jest w różnej wielkości opakowaniach, w zależności od tego, jak wiele będzie jej potrzeba.

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

11 + 9 =

  • Tagi

  • Portal ABC Budowy kierowany jest do każdej osoby, która ma zamiar zbudować dom lub wykonać remont już w istniejącym mieszkaniu. Na stronie znajdziesz przydatne artykuły, praktyczne wskazówki i wiedzę ekspercką. Serdecznie zapraszamy do komentowania, udostępniania oraz regularnego odwiedzania portalu.

    NOWOŚCI

    NAJNOWSZE TWEETY

    ZOBACZ WSZYSTKIE

    ABC Budowy Domu © Copyright 2015, Wszelkie prawa zastrzeżone