O czym należy pamiętać przy budowie podjazdu?

0 komentarzy
brama-wjazdowa

Źle zaprojektowany podjazd na działkę lub do garażu potrafi znacznie uprzykrzyć codzienny transport i komunikację. Aby więc zapewnić sobie komfort podczas wjazdu na posesję, warto zastosować się do kilku zasad. Najczęstszym problemem jest zbyt wąska droga wjazdowa oraz niewłaściwie wykonany wykop. Jak uniknąć tych błędów?

Wyznaczanie miejsca na bramę wjazdową

Przede wszystkim, brama powinna znaleźć się jak najbliżej garażu lub miejsca parkingowego. Pozwoli to zaoszczędzić również koszty jego budowy, a krótki i prosty wjazd zapewni dodatkową wygodę kierowcy. Rozmiar bramy powinien być dostosowany przede wszystkim do metrażu posesji, jednak nie warto projektować zbyt wąskich bram – zalecaną szerokością jest minimum 2,4 metra, jednak zdecydowanie lepiej sprawdzi się taka na 4-5 metrów. Dlatego jeżeli mamy taką możliwość, lepiej jest zagospodarować nieco szerszy wjazd, co wpłynie na wygodę i jej funkcjonalność.

Przed budową drogi wjazdowej

Sama brama nie daje jeszcze pełnej kontroli i wygody, ponieważ należy odpowiednio zagospodarować również drogę wewnątrz posesji. Ona również powinna być odpowiednio szeroka – najlepiej 3m przy jednym samochodzie. Dodatkowo trzeba pamiętać o miejscu na ewentualne zawrócenie pojazdu oraz na zaparkowanie, gdy pojawią się goście. Przed rozpoczęciem budowy, należy dokładnie obliczyć poziom podjazdu. Gdy będzie on na równi z otaczającym trawnikiem, ułatwi to prace ogrodowe w późniejszym czasie. Następnie równie ważne są krawężniki, które wyznaczyć należy za pomocą linki, bądź drutu. Dopiero po tej czynności przystępujemy do wykopu – za pomocą maszyny lub ręcznie. Po osunięciu żyznej ziemi, czas na przymocowanie krawężników w gęstym betonie, tak aby były stabilne i nie osuwały się. Następnie po zastygnięciu betonu i obsypaniu go ziemią, można przystąpić do wyłożenia warstwy nawierzchni.

Odprowadzenie wody

Bardzo ważne, z technicznego punktu widzenia, jest uwzględnienie wszelkich instalacji, jeżeli owe mają przebiegać pod nawierzchnią. Istotne jest, aby grunt pod rurami oraz wzdłuż nich był dobrze ubity – uniemożliwi to zapadanie się nawierzchni. Ponadto, taka utwardzona nawierzchnia powinna zostać wykonana z minimalnym spadkiem, skierowanym w stronę drogi, a nie domu. Dzięki takim działaniom, woda deszczowa będzie spływała w odpowiednim kierunku systematem powstałych korytarzy.

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 × two =

  • Tagi

  • Portal ABC Budowy kierowany jest do każdej osoby, która ma zamiar zbudować dom lub wykonać remont już w istniejącym mieszkaniu. Na stronie znajdziesz przydatne artykuły, praktyczne wskazówki i wiedzę ekspercką. Serdecznie zapraszamy do komentowania, udostępniania oraz regularnego odwiedzania portalu.

    NOWOŚCI

    NAJNOWSZE TWEETY

    ZOBACZ WSZYSTKIE

    ABC Budowy Domu © Copyright 2015, Wszelkie prawa zastrzeżone