Co powinien zawierać projekt budowlany domu? Formalności

0 komentarzy
projekt domu

Jeśli chcemy postawić dom, mamy zakupioną działkę oraz kupiliśmy gotowy projekt, to warto wiedzieć, co wchodzi w skład projektu budowlanego dlatego zastanówmy się co powinien zawierać projekt budowlany domu i jakich formalności powinniśmy w związku z projektem dopełnić.

Dwie części

Projekt budowlany składa się z dwóch części czyli projektu architektoniczno-budowlanego, czyli właściwego projektu oraz projektu zagospodarowania działki.

Projekt właściwy

Gotowy projekt domu, czyli projekt właściwy, powinien zawierać rzuty wszystkich kondygnacji, w tym fundamentów, dachu i piwnic, jeśli są w budynku, także rzuty więźby dachowej, jeśli dach jest spadzisty oraz  przekroje pionowe, rzuty elewacji, rysunki zawierające rzuty fundamentów, stropów i nadproży; zestawienie drzwi oraz okien, opisy techniczne wykorzystane do obliczeń, projekty instalacji, które będą znajdować się w budynku, czyli instalacji elektrycznej, c.o., wodno-kanalizacyjnej i ewentualnie gazowej oraz uprawnienia projektantów – kopie je potwierdzające. Projekt powinien zawierać roczne wyliczenia dla zapotrzebowania na energię elektryczna, co pomoże nam określić zapotrzebowanie energetyczne u operatora. Projekt określa również szczegółowo powierzchnię domu, jej kubaturę ogrzewana i nieogrzewaną. Oczywiście w projekcie znajdują się rysunki, które nie powinny być w mniejszej skali niż 1:100. Jeżeli nas przerastają te formalności, możemy zawsze zdecydować się na zakup mieszkania czy domu od dewelopera, fajne mieszkania prezentowane są w sprzedaży jako Mieszkania Polaka 14 – we Wrocławiu a deweloper to Firma TOSCOM DEVELOPMENT.

Dostosowany projekt

Pamiętajmy również, ze sam projekt budynku musi być dostosowany do lokalnych wymagań. Trzeba go zaadaptować do wymagań dotyczących warunków zabudowy oraz zagospodarowani terenu oraz naszych, czyli klienta. Same warunki zagospodarowania terenu, mogą narzucać, pod jakim kątem powinien być nachylony dach lub w jakiej linii na działce powinien stanąć budynek, aby komponował on się z domami sąsiadów. W przypadku adaptacji, rysunki projektu powinny być nie w mniejszej skali niż 1:50.

Projekt zagospodarowania terenu

Do samego pozwolenia na budowę, nie wystarczy sam projekt domu. Trzeba również do niego załączyć projekt zagospodarowania terenu. Na aktualną mapę działki należy nanieść projekty domu, ale również drogi wjazdowej, ogrodzenia, szamba, a także sieci uzbrojenia terenu.

Projekt przyłączy

Ważne jest również uzyskanie zgody na projekty przyłączy w odpowiadających im zakładach (wodociągów i kanalizacji, energetycznym oraz gazowniczym, jeśli będziemy mieli gaz z sieci).

Pamiętajmy więc sam gotowy projekt domu to nie wszystko, aby uzyskać pozwolenie na budowę musimy zaadaptować projekt do lokalnych warunków, oddać projekt zagospodarowania terenu oraz uzgodnić projekt przyłączy z dostawcami.

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

twelve − 1 =

  • Tagi

  • Portal ABC Budowy kierowany jest do każdej osoby, która ma zamiar zbudować dom lub wykonać remont już w istniejącym mieszkaniu. Na stronie znajdziesz przydatne artykuły, praktyczne wskazówki i wiedzę ekspercką. Serdecznie zapraszamy do komentowania, udostępniania oraz regularnego odwiedzania portalu.

    NOWOŚCI

    NAJNOWSZE TWEETY

    ZOBACZ WSZYSTKIE

    ABC Budowy Domu © Copyright 2015, Wszelkie prawa zastrzeżone