Dom z poddaszem czy dom parterowy?

0 komentarzy
wybór domu

Gdy chcemy zbudować dom, musimy się zdecydować, czy będzie to dom parterowy czy dom z poddaszem. Obie opcje mają swoje wady i zalety, które determinują zakup działki, warto o tym pamiętać stawiając dom.

Dom parterowy – zalety

Brak piętra to ułatwienie

Porterówka to idealny dom dla osób z małymi dziećmi, dla starszych i niepełnosprawnych osób, z racji tego, że nie ma tam schodów, nie trzeba myśleć o tym, że ktoś może zrobić sobie krzywdę, zabezpieczać schody przed dziećmi, czy też zastanawiać się, jak pomóc komuś, komu ciężko jest wchodzić, pokonać przeszkodę jaką są schody.

Prosty dach

Z racji tego, że dom jest parterowy, samo ocieplenie dachu jest prostsze, ponieważ nie trzeba go instalować bezpośrednio na połaciach dachu, lecz bezpośrednio pod dachem. Dzięki czemu również czas wybudowania takiego domu jest krótszy, bo nie ma wielu skomplikowanych elementów.

Wady parterówki

Dom parterowy potrzebuje większej powierzchni do zabudowy, wymaga więc większej działki do dyspozycji. Pamiętajmy również, że w przypadku dosyć małej działki, takie domy zabierają nam miejsce na ogród. W przypadku tego rodzaju domu, fundamenty musza być również większe oraz sama powierzchnia dachu jest bardzo duża, co może generować wysoki koszt jego postawienia.

Dom z poddaszem użytkowym – Zalety

Zajmuje mniej miejsca

Dom z poddaszem użytkowym, to mniejsza powierzchnia zabudowy, przez co możemy go postawić na mniejszej działce, a i tak zostanie nam jeszcze miejsce na ogród. Dodatkowo takie domy są odpowiednie do zagospodarowania przestrzennego większości gruntów pod budowę domu.

Wady

W przypadku dachu, im bardziej będzie on skomplikowany, tym większy będzie koszt jego położenia. W takim domu dodatkowo bardzo ważne są solidne stropy, które podtrzymają piętro domu, które nie są konieczne w parterówce. Z racji tego, że mamy do czynienia z domem z piętrem, konieczne są również schody, które umożliwią dostanie się na wyższą kondygnację. Na piętrze z poddaszem użytkowym, trzeba wziąć również pod uwagę stropy, które ograniczają możliwość postawienia mebli pod nimi i zmniejszają faktyczna wielkość pokoi.

Pamiętajmy więc, zarówno dom parterowy, jak i ten z poddaszem użytkowym ma swoje wady i zalety. Wszystko zależy od tego, jaką mamy działkę i jaki jest plan zagospodarowania przestrzennego, który narzuca nam pewien typ domu. Weźmy tez pod uwagę schody, które występują w domu z poddaszem, mogą one stanowić dla niektórych problem do pokonania.


ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

three × one =

  • Tagi

  • Portal ABC Budowy kierowany jest do każdej osoby, która ma zamiar zbudować dom lub wykonać remont już w istniejącym mieszkaniu. Na stronie znajdziesz przydatne artykuły, praktyczne wskazówki i wiedzę ekspercką. Serdecznie zapraszamy do komentowania, udostępniania oraz regularnego odwiedzania portalu.

    NOWOŚCI

    NAJNOWSZE TWEETY

    ZOBACZ WSZYSTKIE

    ABC Budowy Domu © Copyright 2015, Wszelkie prawa zastrzeżone