Na co zwrócić uwagę decydując się na zakup działki pod budowę domu?

0 komentarzy
zakup działki pod budowę

Chcemy kupić działkę budowlaną i wybudować dom dlatego zastanówmy się na co zwrócić uwagę przy zakupie działki i jakie informacje powinniśmy uzyskać w tym początkowym etapie.  Jakie informacje powinniśmy wcześniej zgromadzić, aby mieć pewność, że już na tym pierwszym etapie do naszego wymarzonego domu nie popełnimy żadnych błędów?

Stan prawny działki

Działkę przed budową powinniśmy sprawdzić pod kilkoma względami. Przede wszystkim należy zweryfikować jej stan prawny. W tym celu udać się należy do starostwa powiatowego lub urzędu miasta i złożyć płatne podanie o wypis lub wyrys działki z ewidencji gruntów i budynków. Dzięki temu dowiemy się kto jest właścicielem działki, jakie jest przeznaczenie działki, czy jest to grunt budowlany, czy rolniczy i co dokładnie zapisane jest w księdze wieczystej.

Miejscowy plan

Warto również zweryfikować miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Może się okazać, że w pobliżu mają powstać wieżowce, które zasłonią nam widok lub planuje się obok naszej działki autostradę. Przed zakupem mamy więc szanse na wybór innej działki. Podobnie w przypadku miejscowych warunków zabudowy. Przed tym jak wybierzemy projekt domu, warto sprawdzić, jaki powinien być kąt nachylenia dachu i minimalna odległość domu od ulicy.

Czy działka jest uzbrojona?

Bardzo dobrze, by działka, którą chcemy kupić była uzbrojona. Dzięki temu mamy pewność, że podprowadzimy prąd, wodę i ewentualnie gaz bez problemu. Jeśli działka nie jest uzbrojona, należy sprawdzić jak daleko są linie i jakie będzie koszt przyłączenia działki do sieci, oraz czy operatorzy wykonają taką inwestycję dla danej działki.

Droga

Działkę przed budową należy również sprawdzić pod kątem tego, czy ma dostęp do drogi publicznej. Może to być bezpośredni dostęp, dostęp do drogi wewnętrznej lub poprzez ustanowienie służebności drogowej. Dzięki temu bez problemu będzie można dojechać do naszego przyszłego domu.

Wybór odpowiedniej działki jest bardzo ważny, warto więc wcześniej sprawdzić te informacje.

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

five × 2 =

  • Tagi

  • Portal ABC Budowy kierowany jest do każdej osoby, która ma zamiar zbudować dom lub wykonać remont już w istniejącym mieszkaniu. Na stronie znajdziesz przydatne artykuły, praktyczne wskazówki i wiedzę ekspercką. Serdecznie zapraszamy do komentowania, udostępniania oraz regularnego odwiedzania portalu.

    NOWOŚCI

    NAJNOWSZE TWEETY

    ZOBACZ WSZYSTKIE

    ABC Budowy Domu © Copyright 2015, Wszelkie prawa zastrzeżone