Na jakich terenach nie dostaniesz pozwolenia na budowę domu?

0 komentarzy

Wielu osobom wydaje się, że jak tylko kupią działkę, to od razu mogą przystępować do prac budowlanych domu. Niestety nie wszędzie jest możliwość budowania domu i należy się z tym liczyć jeszcze przed zakupem działki budowlanej. W przeciwnym razie może się okazać, że wydałeś sporo pieniędzy, a domem się tam nie nacieszysz.

Strumyk na działce

Nie mówimy tutaj o wielkiej rzece, ale niewielkim strumyku, który jak najbardziej może być powodem do zablokowania budowy domu. Dlaczego tak się dzieje? Otóż strumyk zaliczany jest do powierzchniowych wód publicznych, stąd też jego obecność na działce może powodować poważne problemy z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Ustawa mówi, że nie można grodzić tych nieruchomości w odległości mniejszej niż 1,5 metra od tych wód. Warto jednak wspomnieć o tym, że przepisy jednoznacznie nie mówią o tym, w jakiej odległości od strumyka musi być postawiony budynek.

Obszar Natura 2000

Jest to kolejna kwestia, którą powinieneś zainteresować się przed rozpoczęciem inwestycji. Jeśli dany teren należy do sieci Natura 2000, to wtedy również nie będzie możliwe postawienie budynku ot tak po prostu. Jako inwestor najprawdopodobniej będziesz musiał wykazać wpływ oddziaływania całej inwestycji na ten konkretny obszar, jak również uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowę. Warto wiedzieć, że tego typu obowiązek może zostać nałożony również w przypadku terenów, które nie są objęte szczególną formą ochrony środowiska.

Rowy melioracyjne

W tym wypadku mamy sytuację podobną jak ze strumieniem. Przede wszystkim tutaj ograniczenia mogą wynikać z planu miejscowego zagospodarowania terenu, czy też ogólnych decyzji o warunkach zabudowy. Jeśli chodzi o znaczną większość decyzji odnośnie zakopania lub przesunięcia rowu melioracyjnego, to wiele decyzji będzie zależało od uzyskania stosownych pozwoleń wodnoprawnych.

Napowietrzne linie energetyczne

Mogą być kolejną przeszkodą do uzyskania zgodny na zabudowę. Wszystko zależy od tego, czy zostanie zachowana odpowiednia odległość pomiędzy obrysem budynku, a przebiegającą w pobliżu linią energetyczną. Wiele tutaj będzie zależało od napięcia linii energetycznej, jednakże średnia odległość to przynajmniej kilkadziesiąt metrów.

Jak widać jest kilka ważnych aspektów, na które należy zwrócić uwagę w przypadku planowania budowy. Lepiej mieć ich świadomość, aby potem nie przeżyć niemiłego zaskoczenia.

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

15 + 20 =

  • Tagi

  • Portal ABC Budowy kierowany jest do każdej osoby, która ma zamiar zbudować dom lub wykonać remont już w istniejącym mieszkaniu. Na stronie znajdziesz przydatne artykuły, praktyczne wskazówki i wiedzę ekspercką. Serdecznie zapraszamy do komentowania, udostępniania oraz regularnego odwiedzania portalu.

    NOWOŚCI

    NAJNOWSZE TWEETY

    ZOBACZ WSZYSTKIE

    ABC Budowy Domu © Copyright 2015, Wszelkie prawa zastrzeżone