Jakie ogrzewanie do nowego domu?

0 komentarzy

Nie da się ukryć, ze odpowiednie ogrzewanie domu jest ostatnio bardzo nośnym tematem. Przyczyniają się do tego zarówno rosnące ceny najpopularniejszych nośników energii, jak również problemy środowiskowe: smog i nowe normy emisji CO2. Warto zatem dobrze zastanowić się nad tym tematem!

Ogrzewanie to jeden z podstawowych problemów, jaki stawia przed nami budowa nowego domu. Postęp technologiczny wraz ze zmianami na rynkach paliw sprawiają, że w tym temacie możemy naprawdę przebierać w środkach. Kryteria, jakimi powinniśmy się posługiwać są proste: jak najniższa cena za jednostkowy metr energii przy zachowaniu jak najlepszej wydajności energetycznej. Dodatkowo kierować nami powinna dbałość o jakość używanego przez nas sprzętu – powinien gwarantować wygodne użytkowanie przez co najmniej kilkanaście lat. Jakim jednak paliwem najlepiej ogrzewać swój nowy dom?

Węgiel – brudny i wydajny

Od kilku lat najpopularniejszy w naszym kraju węgiel jest na cenzurowanym. Każdy z nas słyszał o smogu generowanym przez kotły najgorszej jakości. Do tego dochodzi temat zanieczyszczeń generowanych przez „czarne złoto” i coraz bardziej wymagających unijnych norm emisji dwutlenku węgla. Wszystko to przyczynia się do wzrastających cen węgla praktycznie w każdym kolejnym sezonie. Największą zaletą węgla jest jednak jego bardzo wysoka wydajność energetyczna, która sprawia, że do wytworzenia odpowiedniej ilości ciepła potrzebna jest stosunkowo niewielka ilość paliwa. Sprawia to, że wciąż sporo osób decyduje się na tego typu kocioł. Nie można jednak przy tym zapominać, że coraz więcej gmin będzie decydować się na ograniczenie emisji spalin. Prowadzi to do tego, że po kilku latach nasz dom może zostać obłożony karami za nadmierną emisję. Przy budowie nowego budynku warto zatem dać sobie spokój z ogrzewaniem węglowym. Alternatywą jest jednak przyjazny środowisku pellet, który będąc odrobinę droższym, posiada podobną wydajność energetyczną.

pompa ciepła czy gaz

Dlaczego ogrzewanie gazowe?

Ogrzewanie gazowe to ostatnio chyba najmodniejsza – jeśli można tak powiedzieć – forma zapewnienia domowego ciepła. Kamienice, w których dotychczas grzało się piecami kaflowymi, od niedawna wyposażane są w nowoczesne, dwufunkcyjne kotły gazowe, które nie dość, że emitują o wiele mniej spalin, to jeszcze nie wymagają dostarczania do nich paliwa – wszystko bowiem płynie z rur. Jest to szczególnie korzystne dla osób starszych, które mogą mieć problemy na przykład z przyniesieniem węgla z piwnicy. Ogrzewanie gazowe jest też polecane przy budowie nowych domów na tych osiedlach, które zostały podłączone do sieci gazowniczej – w innym przypadku koszty „dociągnięcia” jej do pojedynczego domu są niebotycznie wysokie. Gaz jest też relatywnie niedrogim surowcem. Przy obecnych cenach jednej tony węgla, ogrzewanie błękitną energią wyniesie nas o kilkanaście złotych drożej w skali roku. Warto przy tym zastanowić się także nad zmianą sprzedawcy: poszczególne firmy oferują gaz o kilka procent tańszy w stosunku do największego polskiego dostawcy, czyli PGNiG. Pozwala to zaoszczędzić na ogrzewaniu nawet do kilkuset złotych rocznie.

Kiedy pompa ciepła?

Przy budowie nowego domu warto też rozważyć rozwiązanie najtańsze i jednocześnie najbardziej nowoczesne. Mowa tu o pompie ciepła, które wymuszają przepływ energii z „zimnych” obszarów poniżej gruntu do „ciepłego” terenu naszego domu. Takie urządzenie ogrzeje nasz dom w sposób najbardziej efektywny, a przy tym najtańszy. Koszty paliwa są bowiem żadne, ważne natomiast jest dostarczenie energii elektrycznej potrzebnej do działania całemu systemowi. Prąd potrafi być jednak niebotycznie drogi, zatem przy korzystaniu z pompy ciepła warto przejść na taryfę dwustrefową (nocną i dzienną) lub też, podobnie jak w przypadku gazu, rozważyć zmianę sprzedawcy.

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × four =

  • Tagi

  • Portal ABC Budowy kierowany jest do każdej osoby, która ma zamiar zbudować dom lub wykonać remont już w istniejącym mieszkaniu. Na stronie znajdziesz przydatne artykuły, praktyczne wskazówki i wiedzę ekspercką. Serdecznie zapraszamy do komentowania, udostępniania oraz regularnego odwiedzania portalu.

    NOWOŚCI

    NAJNOWSZE TWEETY

    ZOBACZ WSZYSTKIE

    ABC Budowy Domu © Copyright 2015, Wszelkie prawa zastrzeżone