Oznakowanie BHP na czas budowy domu. Pamiętaj o nim, inaczej narazisz się na wysokie kary

0 komentarzy
Oznakowanie bhp

Nie da się zaprzeczyć, że budowa jest bardzo niebezpiecznym miejscem i w zasadzie na każdym kroku trzeba uważać, aby nic się nie stało. Z pewnością na bezpieczeństwo mają wpływ specjalne oznaczenia, które wyraźnie informują, gdzie można się poruszać, a gdzie nie, czy też w którym miejscu może nam coś spaść na głowę.

Gdzie można zakupić oznaczenia BHP?

Z tym nie ma większego problemu w sklepach budowlanych, gdzie zazwyczaj dostępnych jest wiele różnych tabliczek. Mają one bardzo charakterystyczne i intensywne kolory, dzięki temu są łatwo widoczne i mogą w porę kogoś zaalarmować o tym, że wchodzi do bardziej niebezpiecznej strefy budowy.

Dostępne są takie tabliczki jak:

 • Uwaga! Prace na wysokościach
 • Uwaga! Wykopy
 • Uwaga! Instalacje elektryczne
 • Uwaga Objazd
 • Uwaga! Roboty na rusztowaniu

oznakowanie-bhp-budowa-głębokie-wykopy-prace-na-wysokościach

Oczywiście tych oznaczeń jest znacznie więcej, to tylko kilka przykładów. Warto dodać, że takie tablice powinny być odpowiednio duże i widoczne z dalszej odległości. Dzięki temu jest pewność, że każdy będzie miał szansę je w porę zauważyć.

Czy to jest konieczne?

Oznakowanie BHP jest wymagane na budowach i jest to normowane odpowiednimi przepisami. Szczególnie takie rzeczy są bardzo istotne na większych budowach, gdzie powstają np. całe osiedla mieszkaniowe. Wtedy inspektorzy kontrolujący bardzo rygorystycznie podchodzą do tego, aby takie oznaczenia tam występowały.

Jeśli deweloper nie zadba o to należycie, to wtedy będzie narażony na bardzo wysokie kary, które niekiedy sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wydawać by się mogło, że to dużo jak na zaledwie kilka tabliczek, które przecież nie są drogie. Tymczasem chodzi tutaj o coś zupełnie innego, a mianowicie bezpieczeństwo ludzi. Zdrowie i życie ludzkie musi być należycie chronione, tym bardziej, że niestety niektórzy kierownicy budowy nic sobie z tego nie robią i nie oznaczają odpowiednio budowy.

Przestrzegajmy przepisów BHP, ponieważ nie zostały wymyślone wyłącznie po to, aby wlepiać kary. To przede wszystkim troska o to, aby nikomu nic się nie stało, tym bardziej, że na budowach dochodzi do zdecydowanie największej liczby wypadków.

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

three × three =

 • Tagi

 • Portal ABC Budowy kierowany jest do każdej osoby, która ma zamiar zbudować dom lub wykonać remont już w istniejącym mieszkaniu. Na stronie znajdziesz przydatne artykuły, praktyczne wskazówki i wiedzę ekspercką. Serdecznie zapraszamy do komentowania, udostępniania oraz regularnego odwiedzania portalu.

  NOWOŚCI

  NAJNOWSZE TWEETY

  ZOBACZ WSZYSTKIE

  ABC Budowy Domu © Copyright 2015, Wszelkie prawa zastrzeżone