Planowanie ogrodzenia – o czym musisz pamiętać?

0 komentarzy

Choć samo ogrodzenie nie należy do integralnych części budynku, to trudno wyobrazić sobie dom pozbawiony tego elementu. Czego nie można pominąć podczas planowania opłocenia działki?

Ogrodzenie tylko po zakończeniu budowy

Porządny płot, który docelowo strzegł będzie granic naszej działki przez długi czas, powinniśmy bezwzględnie postawić dopiero po ukończeniu najważniejszych plan budowlanych. Choć może to wydawać się oczywiste, w ferworze murowania łatwo zapomnieć o tym, że ogrodzenie należy stawiać tylko wtedy, gdy dom jest już ukończony. Jeśli nie wszystkie prace zostały jeszcze ukończone, a na terenie budowy wciąż operuje ciężki sprzęt, nie utrudniajmy dodatkowo manewrowania maszynom. Dodatkowo ustrzeżemy się uszkodzenia płotu przez np. wyjeżdżającą z placu betoniarkę. Tymczasowym rozwiązaniem jest postawienie ogrodzenia z niedrogiej siatki.

Postaw na solidny fundament

Rodzaj ogrodzenia uzależniony będzie od typu fundamentu, na którym zostanie ono zbudowane. Podmokłe i pęczniejące pod wpływem mrozu grunty wymagać będą solidnej, głębokiej wylewki – w innym przypadku ogrodzenie może po pewnym czasie popękać. Pamiętajmy, że powinna ona być głębsza tam, gdzie będą znajdować się słupki.

Zapoznaj się z planem zagospodarowania przestrzennego

Przed przystępowaniem do projektowania, przed naszymi oczami powinien znaleźć się miejscowy plan zagospodarowania terenu. Być może samorząd ustanowił pewne obostrzenia dotyczące wysokości, wyglądu i materiałów, z jakich powinny być wykonane ogrodzenia na działce naszej i sąsiednich. Warto zatem to sprawdzić, by ustrzec się nakładanych przez gminę bądź miasto kar.

Dobierz ogrodzenie zgodnie z charakterem działki

Niezależnie od tego, czy preferujesz masywny mur z silikatu, czy też swojskie deszczułki okalające domek, twój nowy płot powinien współgrać z otoczeniem. Jeśli zatem twoi sąsiedzi maja raczej nierzucające się w oczy ogrodzenia, być może nie do końca trafionym pomysłem będzie stawianie sobie imponującego płotu z grubej cegły? Dodatkowo pamiętaj o tym, że czasem dobrze jest zróżnicować wykonanie ogrodzenia – może to przynieść zarówno oszczędności, a także zwiększyć walory estetyczne naszej działki. Piękny widok roztaczający się z ogrodu nie powinien być ograniczany!

Konserwacja na bieżąco

Aby twój płot wyglądał dobrze, pamiętaj o tym, by regularnie go konserwować. Jeśli zostanie w którymś miejscu uszkodzony, naprawy najlepiej będzie przeprowadzać na bieżąco – w innym przypadku nawarstwiające się usterki mogą sprawić, że ogrodzenie stanie się bezużyteczne. W przypadku drewna dobrze jest zaimpregnować deski jeszcze przed postawieniem płotu. Ogrodzenia metalowe zaś należy regularnie malować farbą antykorozyjną, zwłaszcza jeśli mieszkamy w mieście – zanieczyszczone powietrze może powodować korozję o wiele szybciej.

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

10 + nineteen =

  • Tagi

  • Portal ABC Budowy kierowany jest do każdej osoby, która ma zamiar zbudować dom lub wykonać remont już w istniejącym mieszkaniu. Na stronie znajdziesz przydatne artykuły, praktyczne wskazówki i wiedzę ekspercką. Serdecznie zapraszamy do komentowania, udostępniania oraz regularnego odwiedzania portalu.

    NOWOŚCI

    NAJNOWSZE TWEETY

    ZOBACZ WSZYSTKIE

    ABC Budowy Domu © Copyright 2015, Wszelkie prawa zastrzeżone