Pozwolenie na budowę domu – co będzie potrzebne?

2 komentarzy

Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na budowę własnego domu za miastem. Jest to świetne rozwiązanie, aby nie tylko uwolnić się od miejskiego zgiełku i zacząć zupełnie nowe życie. Jednakże zanim to nastąpi, to trzeba spełnić szereg wymogów formalnych, aby taka budowa była w ogóle możliwa. Pierwszym i najważniejszym będzie oczywiście pozwolenie na budowę. Co jest dokładnie potrzebne, aby móc je zdobyć?

Wypis z planu zagospodarowania lub warunki zabudowy

Jest to pierwszy krok i po taki dokument udajemy się do Urzędu Miasta lub gminy, w której zamierzamy budować dom. Warto dokładnie sprawdzić wymagania planu zagospodarowania, żeby potem być całkowicie pewnym, co do wybranego projektu domu. Taki projekt musi pasować nie tylko do uwarunkowań działki, ale także wymagań urzędowych, które w danej chwili panują.

Wynajęcie geodety

Jest to ważny krok, ponieważ geodeta musi sporządzić aktualną mapę terenu na którym ma być budynek w skali 1:500. Jest to taka mapa, która potem umożliwi wykonanie projektu budowlanego w naszym kraju.

Zakup gotowego projektu architektonicznego

W kolejnym kroku należy zakupić projekt naszego domu. Warto wiedzieć, że taki projekt wydawany jest w 4 egzemplarzach, z których jeden trafia do nadzoru budowlanego, jeden do gminy, a dwa wracają do inwestora. Bez projektu nie jest możliwe wydanie pozwolenia na budowę, więc nie można najpierw załatwić formalności, a dopiero potem kupić projekt.

Potwierdzenie własności nieruchomości

Ten dokument jest koniecznie potrzebny do wydania pozwolenia, bowiem poświadcza, że masz pełne prawo do dysponowania nieruchomością w celach budowlanych.

Jakie dokumenty są jeszcze potrzebne?

Przede wszystkim warunki techniczne dostawy mediów takich jak prąd, woda, czy gaz. Dodatkowo nie obejdzie się również bez wypisu z rejestru gruntów dla Twojej działki oraz tych leżących po sąsiedzku.

Jak więc widać, jest całkiem sporo formalności, jednakże wbrew pozorom nie trwa to wszystko zbyt długo. Warto jednak od samego początku wiedzieć, co jest potrzebne, aby jak najszybciej skompletować niezbędne dokumenty.

Więcej informacji oraz porad prawnych znajdziesz na stronie: http://radcaprawny-opole.pl/

COMMENTS

at 04 Mar 2017

Standardowym trybem pozostaje nadal zlozenie wniosku o pozwolenie na budowe. Pozwolenie na budowe to dokument , ktory jest wystawiany przez wydzial architektury w odpowiednim dla inwestycji starostwie.

at 15 Mar 2017

Ustalimy, jakie dokumenty musi przygotowac Inwestor, by zlozyc wniosek o pozwolenie na budowe dla konkretnej dzialki. Najwazniejszym etapem zmierzajacym do uzyskania pozwolenia na budowe, jest adaptacja projektu domu do dzialki - i tutaj, pojawia sie szereg formalności.

1 2 3 5

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

13 + 15 =

  • Tagi

  • Portal ABC Budowy kierowany jest do każdej osoby, która ma zamiar zbudować dom lub wykonać remont już w istniejącym mieszkaniu. Na stronie znajdziesz przydatne artykuły, praktyczne wskazówki i wiedzę ekspercką. Serdecznie zapraszamy do komentowania, udostępniania oraz regularnego odwiedzania portalu.

    NOWOŚCI

    NAJNOWSZE TWEETY

    ZOBACZ WSZYSTKIE

    ABC Budowy Domu © Copyright 2015, Wszelkie prawa zastrzeżone