Stan surowy – co to właściwie oznacza?

0 komentarzy

Zapewne niejeden raz spotkałeś się z pojęciem: stan surowy. Jednakże, czy wiesz co kryje się pod tymi słowami i co dokładnie obejmuje taki stan budynku? Warto jest się z zapoznać z naszym artykułem, bowiem może pomóc Ci on w uniknięciu kwestii spornych w przypadku zlecenia budowy domu deweloperowi.

Brak konkretnej definicji

Należy zauważyć, że niestety nie ma konkretnej definicji, która punkt po punkcie określałaby czym dokładnie jest stan surowy. Ogólnie rzecz biorąc można powiedzieć, że stan surowy jest to dom w takim stadium wykończenia, że jest wzniesiony, ma dach, ale jeszcze nie jest wykończony. Obecnie możemy wyróżnić przede wszystkim stan surowy otwarty oraz stan surowy zamknięty.

Stan surowy otwarty

W tym wypadku mamy do czynienia z budynkiem, który posiada ściany nośne, pokrycie dachowe, jak również schody wewnętrzne. Brakuje jednak drzwi zewnętrznych oraz okien. Przeważnie, jeśli budowa kończy się na takowym etapie, to wszystkie okna i drzwi zewnętrzne są zabezpieczane deskami, aż do momentu rozpoczęcia kolejnych prac.

Stan surowy zamknięty

Jest to budynek, w którym wystarczy przeprowadzić już tylko prace wykończeniowe. W porównaniu do stanu surowego otwartego mamy już tutaj zamontowane okna, wykonane ścianki działowe, jak również zamontowane drzwi zewnętrzne.

Są to jednak ogólnie przyjęte definicje, które nie są określone przez prawo. Z tego powodu, zawsze kiedy decydujesz się na podpisanie umowy z wykonawcą domu powinieneś dokładnie określić w umowie, jakie prace zostaną wykonane.

Dlaczego to takie ważne?

Może się okazać, że wykonawca miał zupełnie odmienne postrzeganie stanu surowego i będzie od Ciebie żądał dodatkowych pieniędzy. Zdarzało się, że inwestor musiał dopłacać np. za wykonanie schodów, czy innych prac, które zdaniem dewelopera nie wchodziły w zakres stanu surowego.

Z tego powodu nigdy nie warto jest ignorować potrzeby spisywania konkretnej umowy, dzięki której potem nie będzie najmniejszych niedomówień. Budowa domu, to bardzo skomplikowana inwestycja i wymaga niemałych nakładów finansowych, z tego powodu wszystko powinno być jak najbardziej przemyślane.

 

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

14 − 2 =

  • Tagi

  • Portal ABC Budowy kierowany jest do każdej osoby, która ma zamiar zbudować dom lub wykonać remont już w istniejącym mieszkaniu. Na stronie znajdziesz przydatne artykuły, praktyczne wskazówki i wiedzę ekspercką. Serdecznie zapraszamy do komentowania, udostępniania oraz regularnego odwiedzania portalu.

    NOWOŚCI

    NAJNOWSZE TWEETY

    ZOBACZ WSZYSTKIE

    ABC Budowy Domu © Copyright 2015, Wszelkie prawa zastrzeżone