Zakup działki pod budowę domu – jakie wymagania?

0 komentarzy

Niewątpliwie zakup działki pod budowę Twojego przyszłego domu na pewno jest zadaniem trudnym. Co więcej, może to być nawet zadanie trudniejsze od zakupu gotowego mieszkania, ponieważ trzeba tutaj zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Czym się dokładnie kierować?

Ukształtowanie terenu

Większość osób kieruje się przede wszystkim najniższą ceną gruntu. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, ponieważ najczęściej w kolejnych etapach każdy myśli o budowaniu domu, więc musi racjonalnie zarządzać pieniędzmi.

Od razu warto podkreślić, aby oglądać wyłącznie takie działki, które mają odpowiednią wielkość. W przypadku budowy domu jednorodzinnego jest to minimum 700 metrów kwadratowych. Taka powierzchnia sprawia, że bez większych problemów będzie można zaprojektować na działce dom z ogrodem.

Nie mniej ważnym aspektem jest także ukształtowanie działki. Jeśli ma ona nieregularny kształt, to może potem pojawić się problem z odpowiednim wkomponowaniem domu. Dodatkowo samo ukształtowanie terenu odgrywa dużą rolę, bowiem jeśli będą liczne spadki terenu, to także nie będzie upraszczało procesu projektowania.

Dojazd do działki

Nie można zapominać o tym, że każda działka budowlana musi posiadać drogę dojazdową w określonej przez władze szerokości. Jeśli będzie konieczność korzystania z innych działek, aby dojechać do swojej, to wtedy należy ustanowić służebność drogi koniecznej. Zazwyczaj nie jest to wielki problem, jednakże, jeśli będziesz miał pecha i trafisz na mocno uciążliwego sąsiada, to sprawa może zakończyć się nawet w postępowaniu sądowym.

Badanie gruntu

W sytuacjach, kiedy nie masz pewności co dokładnie kryje się pod ziemią, to warto jest zlecić badanie gruntu. Jest to nic innego jak specjalna seria odwiertów, dzięki którym można jeszcze lepiej dopasować strukturę fundamentów. Z wiedzą o rodzaju gruntu, czy wodach gruntowych będzie zdecydowanie łatwiej projektować dom.

Badanie gruntu pozwala również dowiedzieć się, czy na działce nie są składowane jakieś szkodliwe substancje oraz czy grunt nie jest skażony.

Dostęp do mediów

Przy zakupie działki zwróć uwagę przede wszystkim na to, czy ma ona dostęp do energii elektrycznej. Warto pamiętać, że stojący nieopodal słup elektryczny wcale nie gwarantuje, iż na pewno będzie można na działce podłączyć prąd. Najlepiej upewnić się u dostawcy energii, czy nie powstaną tam żadne problemy związane z przyłączeniem energii.

Dodatkowo upewnij się również o możliwości przyłączenia sieci wodociągowej, bowiem to także jest niezwykle istotna sprawa.

TAGS :

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

11 + twenty =

  • Tagi

  • Portal ABC Budowy kierowany jest do każdej osoby, która ma zamiar zbudować dom lub wykonać remont już w istniejącym mieszkaniu. Na stronie znajdziesz przydatne artykuły, praktyczne wskazówki i wiedzę ekspercką. Serdecznie zapraszamy do komentowania, udostępniania oraz regularnego odwiedzania portalu.

    NOWOŚCI

    NAJNOWSZE TWEETY

    ZOBACZ WSZYSTKIE

    ABC Budowy Domu © Copyright 2015, Wszelkie prawa zastrzeżone