Przydomowe oczyszczalnie ścieków – opinie po 1,5 roku użytkowania

Written by admin on . Posted in MEDIA, OCZYSZCZALNIA ŚCIEKÓW, ZDJĘCIA

Witam, ten artykuł będzie skierowany do osób, które planują w rozsądny sposób wydać pieniądze na ścieki. Oczywiście coraz więcej gmin wybudowało lub ma w planach budowę sieci kanalizacyjnej i nie wydają pozwoleń na tego typu inwestycję. U nas sprawa wyglądała nieco inaczej. Faktycznie budowa jest w planach jednak nasza działka jest jakby to ująć po spadzie w drugą stronę. Rozwiązaniem musiała by być przepompownia . Więc gmina do niedawna jeszcze wydawała pozwolenia na szamba czy tez właśnie przydomowe oczyszczalnie ścieków. Oczywiście mogliśmy wybudować szambo mniejszym kosztem jednak przerażała nas perspektywa comiesięcznego wywożenia fekaliów ( i wody no bo gdzie indziej ją odprowadzać ). Zdecydowaliśmy się na system firmy Roth, w którym oczyszczanie ścieków odbywa się wyłącznie wewnątrz zbiorników a nie jak w przypadku reszty gdzie proces kończy się dopiero na drenażu. Oczywiście system zamkniętej filtracji nie wymaga przestrzegania tak bardzo rygorystycznych warunków gruntowych jak przy pozostałych systemach. Po oczyszczeniu woda może być odprowadzana do gruntu, rzek czy też ponownie wykorzystana w celach gospodarczych.

Jak to działa?

Nasza rodzina posiada wersję dla mniejszej rodziny. Składa się ona z dwóch zbiorników:

 • Pierwszy to osadnik wstępny ( beztlenowy ) – w tym zbiorniku następuje rozpuszczenie ( upłynnienie ) związków stałych poprzez wspomaganie się enzymami z preparatu LIKEFIAN
 • Drugi to osadnik MICRO-STEP to zbiornik w którym następuję proces tlenowego oczyszczania z wykorzystaniem osadu czynnego. Wspomagamy ten proces poprzez dodawanie preparatu BAC-PLUS.

Wywóz osadu wykonuje się raz na rok lub 2 lata. Więc można spokojnie stwierdzić że taka inwestycja zwróci się po zaledwie paru latach. Niewątpliwą zaletą jest brak nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się ze zbiorników na dworze. Jedynymi czynnościami jakie musi wykonywać użytkownik jest uzupełnianie preparatów 4 razy w roku.

Ile to kosztuje?

Koszt jaki ja poniosłem to 15000 PLN . W tym zawierała się dokumentacja geologiczna , dokumentacja techniczna do Urzędu , montaż oczyszczalni i sama oczyszczalnia z preparatami na rok.

Dodatkowe koszty wynikały z błędów wykonawcy i braku zgody inspektora wydz. środowiska. Mianowicie studnię chłonną wykonano w taki sposób, że wody gruntowe zbierały się w niej i nie odpływały. Dlatego na własny koszt ( brak chęci oczekiwania na wykonawcę ) wykonałem rozprowadzenie wody ze studni na całej szerokości działki za pomocą rowu wysypanego otoczakami. Problem zbierającej się wody zniknął oczyszczalnia została dopuszczona do użytkowania i od tamtej pory wszystko jest ok.

Poniżej zdjęcia z tej inwestycji:

Tags: , , , ,

Trackback from your site.

Comments (3)

 • Zibi

  |

  Sam jestem zainteresowany takim rozwiązaniem, daj znać czy śmierdzi w domu.

  Reply

 • Admin

  |

  Witam oczywiście wszystko zależy od kanału przewietrzającego, który powinien wychodzić ponad kalenicę dachu. U nas z racji tego że wykonawca dał za krótką rurę czasami bardzo delikatnie czuć ale naprawdę rzadko i nie intensywnie w porównaniu z zapachami jakie wydobywały się z kanalizacji u Teściów ( na przykład przed deszczem )

  Reply

 • Jack

  |

  Witam
  Ja używam zwykłej oczyszczalni drenażowej Firmy Sotralentz od prawie 13 lat. Ze względu na wysoki poziom wody gruntowej drenaż umieszczony jest ponad gruntem. Z tego powodu zmuszony byłem do wykonania przepompowni. W domu nie czuć nieprzyjemnych zapachów. Warunek – wysokość wentylacji wysokiej musi być większa niż odległość między budynkiem a osadnikiem gnilnym.
  Podobne rozwiązanie do prezentowanego oferują oczyszczalnie BIO UNO lub BIO DUO Firmy Sotralentz.
  Dla zainteresowanych. Na podanej niżej stronie można znaleźć wiele ciekawych informacji.
  http://arch-projekt.com/pl/

  Reply

Leave a comment