Elewacja domu – czym wykończyć ściany zewnętrzne?

0 komentarzy
Elewacja

Wykończenie elewacji to ostatni element kończący budowę domu. Jest to także pierwsza warstwa ochronna, która zabezpiecza dom przed warunkami atmosferycznymi. Konieczny jest więc wybór najlepszej jakości materiałów. Czym najlepiej wykończyć ściany zewnętrzne?

Tynk – popularny rodzaj elewacji

W zależności od potrzeb wyróżniamy różne rodzaje tynków. Wybierając odpowiedni dla naszego domu powinniśmy zwrócić uwagę na potencjalne zagrożenia, takie jak zabrudzenia czy uszkodzenia mechaniczne.

Tynki mineralne – trwałość barw takich tynków, zwłaszcza o intensywnych kolorach – nie jest duża i najczęściej wykonuje się je w białym lub szarym kolorze i maluje trwalszymi farbami elewacyjnymi. Tynki mineralne są odporne na deszcz i jednocześnie najbardziej paroprzepuszczalne.

Tynki akrylowe – są bardzo odporne na uszkodzenia i działanie czynników atmosferycznych, ale maja mniejszą przepuszczalność. Nie stosuje się ich na ocieplenia z wełny mineralnej. Można je trwale barwić nawet na nasycone kolory.

Tynki silikonowe – wykorzystywane przede wszystkim na elewacjach budynków narażonych na intensywne zabrudzenia. Dzięki własnościom hydrofobowym powierzchnia tynku nie przyciąga cząsteczek wody, utrudnia osadzanie się brudu, a opady deszczu powodują samooczyszczenie się elewacji. O wadach i zaletach tego rodzaju tynku możesz przeczytać tutaj: http://abcbudowydomu.pl/sciany-i-elewacje/tynk-silikonowy-czyli-sposob-na-trwala-elewacje/

Tynk elewacyjny

Cegła elewacyjna

Cegła elewacyjna zapewnia wyjątkową trwałość elewacji a dodatkowo umożliwiają stworzenie bardzo wielu aranżacji. Dostępna jest w bardzo wielu kolorach i fakturach dzięki czemu stosowana jest zarówno na domach nawiązujących do tradycyjnych rozwiązań, jak i tych o nowoczesnym charakterze. Cegła elewacyjna jest często wybierana do wykończenia ścian zewnętrznych ze względu na swoje liczne zalety. Ma powierzchnię gładką, szczotkowaną, ryflowaną, polerowaną. Zachowuje również wysokie parametry techniczne – niska nasiąkliwość, odporność na płowienie i uszkodzenia mechaniczne.

cegła elewacyjna

Drewno – prosty sposób na elewację

Drewnem można wykończyć każdy rodzaj ścian. Zaletą elewacji z drewna jest dobra izolacja cieplna budynku. Dzięki swoim zdolnościom do kondensowania i oddawania pary wodnej pomaga również w zachowaniu korzystnego mikroklimatu pomieszczeń. Do wykonania elewacji używa się szalówek, czyli desek grubości 18-20 mm i szerokości do 14 cm. Deski z drewna świerkowego, sosnowego, modrzewiowego lub z gatunków egzotycznych są fabrycznie wyprofilowane, dzięki czemu można je łączyć.

elewacja drewniana

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 − 3 =

  • Tagi

  • Portal ABC Budowy kierowany jest do każdej osoby, która ma zamiar zbudować dom lub wykonać remont już w istniejącym mieszkaniu. Na stronie znajdziesz przydatne artykuły, praktyczne wskazówki i wiedzę ekspercką. Serdecznie zapraszamy do komentowania, udostępniania oraz regularnego odwiedzania portalu.

    NOWOŚCI

    NAJNOWSZE TWEETY

    ZOBACZ WSZYSTKIE

    ABC Budowy Domu © Copyright 2015, Wszelkie prawa zastrzeżone