Elewacja z cegieł – jak wykonać i o czym pamiętać?

0 komentarzy
elewacja ceglana

Podczas projektowania domu musimy liczyć się z szeregiem podejmowanych decyzji, które będą miały znaczenie na wiele lat. Warto dokładnie przeanalizować różne warianty związane zarówno z rodzajem elewacji, sposobem montażu oraz materiałem wykonawczym. Jednym z popularnych rozwiązań jest elewacja z cegieł klinkierowych. Dlaczego warto się na nią zdecydować?

Zalety elewacji ceglanej

Przede wszystkim cegły są trwałym materiałem budowlanym, nie wymagają odnowy, odmalowania. Elewacja ta ma swój unikalny klimat oraz jest odporna na wszelkie warunki atmosferyczne,  a także na ogień, co świadczy o jej szczególnych właściwościach ochronnych i zabezpieczających. Dużą zaletą elewacji ceglanej jest również jej łatwe zapieczenie przed grzybami czy mchem, które mogą powodować reakcje alergiczne. Ponadto, cegła posiada większą odporność na uszkodzenia mechaniczne, niż tradycyjne tynki, akrylowe czy silikonowe. Ten rodzaj elewacji sprawdzi się u osób, które cenią sobie dobrą izolację, zarówno cieplną, jak i akustyczną. Jest to również doskonały element dekoracyjny, który pozyskiwany jest w sposób naturalny – z piasku i gliny.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze elewacji z cegły?

Wybór ceglanej elewacji jest szeroki, a różnorodność kształtów oraz wzorów utrudnia nam decyzje. Warto pamiętać, że cegła klinkierowa występuję jedynie w zbliżonych odcieniach czerwieni i brązów, a inne kolory świadczą o dodatkowych chemicznych barwnikach lub że cegła nie została wykonana z gliny. Może to znacznie obniżyć jej wartość oraz znaczenie cech fizycznych. Różne odcienie, które mogą przechodzić z brązu w delikatny grafit lub brązowo-żółty kolor wynikają z zawartości w glinie tlenku żelaza oraz temperatury w jakiej zostały wypalone.

Wiele osób zastanawia się czy elewacja ceglana będzie pasowała do nowoczesnego domu, gdyż najczęściej widujemy ten rodzaj zabudowy w domach tradycyjnych. Wynika to z tego, że cegła stosowana jest w budownictwie od wielu lat, jednak producenci idą z duchem czasu i obecne elewacje doskonale pasują do drewna, szkła, granitu oraz polnego kamienia. Wszystko zależy od tego jaki wybierzemy odcień, kształt, wzór oraz wielkość cegły.

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × 5 =

  • Tagi

  • Portal ABC Budowy kierowany jest do każdej osoby, która ma zamiar zbudować dom lub wykonać remont już w istniejącym mieszkaniu. Na stronie znajdziesz przydatne artykuły, praktyczne wskazówki i wiedzę ekspercką. Serdecznie zapraszamy do komentowania, udostępniania oraz regularnego odwiedzania portalu.

    NOWOŚCI

    NAJNOWSZE TWEETY

    ZOBACZ WSZYSTKIE

    ABC Budowy Domu © Copyright 2015, Wszelkie prawa zastrzeżone