Jak skutecznie wygłuszyć mieszkanie?

0 komentarzy

Jak skutecznie wygłuszyć mieszkanie, aby żaden obcy dźwięk (zarówno z zewnątrz, jak i z sąsiednich pokojów) nie dostawał się do środka? Wbrew pozorom odpowiedź na te pytania nie jest wcale taka trudna. Kluczem do sukcesu jest właściwe uszczelnienie ścian wewnętrznych oraz zewnętrznych przy użyciu odpowiednio dobranych materiałów. Jako że mowa o mieszkaniu, które jest już gotowe do użytku, trzeba je wygłuszyć od wewnątrz. To nada mu nie tylko komfortu w użytkowaniu, ale i nowego i nierzadko finezyjnego wyglądu.

Sposoby na wygłuszenie ścian mieszkania

Jak powinno wyglądać wygłuszenie ścian? Przede wszystkim należy zainstalować panele wygłuszające na ścianach, które oprócz spełnienia swoich zadań, będą także dobrze wyglądać. Wiedza o tym, jak wygłuszyć ścianę nie wystarczy i nie zapewni doskonałej izolacyjności dźwiękowej, ponieważ w mieszkaniu trzeba jeszcze wygłuszyć sufit, podłogę, drzwi i okna.

Wygłuszenie sufitu w mieszkaniu

Wyciszenie sufitu nie jest trudne, co najwyżej może być mniej lub bardziej czasochłonne. Chcąc stworzyć barierę dźwiękową na suficie dzielącym nas od sąsiadujących mieszkań, można to zrobić na kilka sposobów.

 • Pierwszym może być sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych z watą dźwiękochłonną między płytą a stropem.
 • Druga opcja to kasetony styropianowe lub drewniane. Ich wybór pozwala stworzyć indywidualny wystrój wnętrza dzięki możliwości doboru koloru lub wzoru.

To, która z metod zostanie wykorzystana, zależy od Twoich indywidualnych potrzeb.

Nie zapominaj o wyciszeniu drzwi i okien

Zwiększając izolację akustyczną w mieszkaniu, nie sposób zapomnieć o drzwiach i oknach. To głównie przez nie wiele niechcianych i drażniących ucho dźwięków dostaje się do środka.

 • Okna możesz wymienić na takie, które cechują się podniesionym współczynnikiem tłumienia dźwięków. Jeśli nie chcesz tego robić, możesz w już używanych zastosować chociażby nowe uszczelki.
 • W przypadku drzwi masz kilka opcji. Można oczywiście wymienić je na nowe, ale równie dobrze sprawdzą się nowe uszczelki albo zastosowanie tapicerki wygłuszającej niechciane dźwięki płynące z klatki schodowej. Taka tapicerka dodatkowo będzie ciekawie wyglądać.

Jak wygłuszyć pokój, nie odbierając mu atrakcyjności?

Wiele osób zastanawia się, jak wygłuszyć pokój, aby jednocześnie nie stracił on swojej atrakcyjności? Tutaj świetnie sprawdzą się grube zasłony lub meble obite materiałami, które oprócz pochłaniania dźwięków, będą przytulnie wyglądać. Jeżeli dźwięk dobiegający z zewnątrz nie jest zbyt uciążliwy, pokój nie wymaga zastosowania paneli dźwiękochłonnych. Wówczas wystarczą tapety na ścianach, które również pochłoną dźwięk o niskim natężeniu. W przypadku, gdy chcesz zmniejszyć dźwięki wydobywające się z niższego piętra, znakomicie sprawdzi się gruby dywan. Nie tylko skutecznie wytłumi hałas, ale również będzie się doskonale prezentował i zapewni dobrą izolację termiczną.

Podsumowując, wygłuszenie mieszkania nie musi generować wysokich kosztów ani zabierać metrażu. Jeśli zastosujesz się do powyższych porad, z pewnością uda Ci się stłumić dźwięki docierające z zewnątrz do mieszkania, co przełoży się na lepszy komfort życia.

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 + 1 =

 • Tagi

 • Portal ABC Budowy kierowany jest do każdej osoby, która ma zamiar zbudować dom lub wykonać remont już w istniejącym mieszkaniu. Na stronie znajdziesz przydatne artykuły, praktyczne wskazówki i wiedzę ekspercką. Serdecznie zapraszamy do komentowania, udostępniania oraz regularnego odwiedzania portalu.

  NOWOŚCI

  NAJNOWSZE TWEETY

  ZOBACZ WSZYSTKIE

  ABC Budowy Domu © Copyright 2015, Wszelkie prawa zastrzeżone