Jak wygląda prawidłowe murowanie ścian nośnych?

0 komentarzy
murowanie ścian

Ściany to podstawa domu. To dzięki nim cała konstrukcja budynku jest stabilna i mogą powstawać kolejne piętra budynku. Jak zatem wygląda prawidłowe murowanie ścian nośnych, jaki jest sposób na to, aby mogły one utrzymać nasz dom?

Ściana dwuwarstwowa z bloczków ceramicznych

Jeśli chodzi o murowanie ścian z bloczków ceramicznych to często jest to ściana dwuwarstwowa szczeliny pomiędzy bloczkami, mogą zostać wypełnione zaprawa tradycyjną, czyli cementowo-wapienną. Bloczki ceramiczne kładzie się głównie na spoiny poziome. Spoina w przypadku takiej zaprawy może mieć od 0,5 do 1,5 centymetra grubości, należy jednak pamiętać, aby grubość zaprawy była dostosowana do całej wysokości kondygnacji, gwarantuje nam to ściany i wysokość domu zgodnie z projektem.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Pamiętajmy, że każda warstwa ściany, czyli bloczki, powinny być przesunięte względem siebie, to znaczy nie powinny się kończyć w tym samym miejscu. Strzępia muru są również bardzo ważne, aby zachować właściwe wiązanie muru. Są to wystające naprzemiennie bloczki przy boku ściany. Wykorzystuje je się na przykład przy późniejszym stawianiu na przykład ścianek działowych.

Poziomica

Przy murowaniu ścian jest także niezbędne użycie poziomicy. W przypadku ścian nośnych narożniki ścian powinny być z dwóch stron idealnie proste. Warto również pamiętać, że samą budowę ścian nośnych zaczyna się również od narożników, które następnie kolejno się ze sobą łączy.

Elementy mniejsze niż 50 centymetrów

W przypadku murowaniu ścian wykorzystuje się również taki tradycyjny materiał jak cegły. Znajduje on swoje zastosowanie na odcinkach, których szerokość jest mniejsza niż 50 centymetrów. Gdy taki element powstaje z mniejszego materiału, gwarantuje to większa nośność takiego elementu niż w przypadku postawienia takiego elementu na przykład z bloczków.

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nineteen − three =

  • Tagi

  • Portal ABC Budowy kierowany jest do każdej osoby, która ma zamiar zbudować dom lub wykonać remont już w istniejącym mieszkaniu. Na stronie znajdziesz przydatne artykuły, praktyczne wskazówki i wiedzę ekspercką. Serdecznie zapraszamy do komentowania, udostępniania oraz regularnego odwiedzania portalu.

    NOWOŚCI

    NAJNOWSZE TWEETY

    ZOBACZ WSZYSTKIE

    ABC Budowy Domu © Copyright 2015, Wszelkie prawa zastrzeżone