Ocieplenie domu a koszty ogrzewania

0 komentarzy
ocieplanie domu

Dzięki prawidłowemu ociepleniu domu, mieszkańcy mniej ogrzewają wnętrze, a przez co zużywają mniej opału, co ciągnie za sobą mniejsze koszty, jakie trzeba wydać na ogrzewanie domu. Jak to wygląda dokładnie?

Standard ocieplenia

Aby spełnić wszelkie wymogi związanych z zachowaniem odpowiedniej przepuszczalności cieplnej, wystarczy ocieplić dom od zewnątrz styropianem lub wełną mineralną o grubości około 10-15 centymetrów. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że im lepsze ocieplenie, tym mniejsze straty ciepła, należy wtedy pomyśleć o dodatkowych możliwościach ograniczenia uciekania ciepła z domu.

Różne metody ocieplenia

Lekko mokro

Najpopularniejsza metoda ocieplania domu jest ocieplanie metodą lekko mokrą. Oznacza to, ze ociepla się ściany zewnętrzne budynku za pomocą styropianu lub wełny, który to zostanie do nich przyklejony i ewentualnie stabilizowany kołkami. Tak można ocieplać ściany szkieletowe i murowane, które pokrywa się następnie warstwa zbrojną i tynkiem.

Lekko sucho

W przypadku ocieplania metodą lekko suchą, wełnę mineralną mocuje się do ścian za pomocą kołków. Następnie pokrywa się takie ocieplenie elewacją z takich elementów jak deski, panele, czy też płyty lub inne „suche” elementy.

Wewnątrz ściany

Inną z możliwości docieplenia jest ocieplenie wewnątrz ściany. Wykonuje się je w ścianach trójwarstwowych, gdzie izolacja z wełny lub styropianu znajduje się pomiędzy murami nośnymi a osłonowymi. Takie rozwiązuje się również w przypadku ścian szkieletowych między belkami stropowymi. Taki rodzaj ocieplenia od środka zalecany jest w sytuacjach, gdy nie można ocieplić elewacji od zewnętrznej strony.

Szacowane oszczędności kosztów ogrzewania domu przy jego ociepleniu

Prognozuje się, że dzięki ociepleniu ścian, można zaoszczędzić od 5-10% na kosztach ogrzewania domu. Wystarczy już kilkanaście centymetrów styropianu, aby izolacja termiczna ścian, wpłynęła na zmniejszenie kosztów ogrzewania domu. W przypadku dachu skośnego, jego dobre ocieplenie możne spowodować 10-25% mniej zużycia energii do ogrzewania domu. W przypadku stropodachu prognozuje się oszczędność do 10%. Pamiętajmy jednak, że wszystko zależy od tego, czy piwnica jest ogrzewana, jaka jest grubość muru i sposób ocieplenia.

Warto pomyśleć o ociepleniu domu, ponieważ samo 10 centymetrów styropianu na 100 metrów kwadratowych domu to koszt około 1700 złotych, a już znacząco może poprawić termoizolację cieplną naszego budynku, dzięki czemu oszczędzimy pieniądze przeznaczone na ogrzewanie.

Na koniec należy nadmienić o bardzo ważnej kwestii a mianowicie o bezpieczeństwie pracy. Aby podczas wykonywania prac nie skrzywdzić siebie i innych, warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia ochronne, takie jak m.in. Przyłbica SPEEDGLAS, czy inne, które ochronią nas przez ewentualnym kłopotem zdrowotnym.

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 × 1 =

  • Tagi

  • Portal ABC Budowy kierowany jest do każdej osoby, która ma zamiar zbudować dom lub wykonać remont już w istniejącym mieszkaniu. Na stronie znajdziesz przydatne artykuły, praktyczne wskazówki i wiedzę ekspercką. Serdecznie zapraszamy do komentowania, udostępniania oraz regularnego odwiedzania portalu.

    NOWOŚCI

    NAJNOWSZE TWEETY

    ZOBACZ WSZYSTKIE

    ABC Budowy Domu © Copyright 2015, Wszelkie prawa zastrzeżone