Ścianka działowa – można budować w istniejącym domu?

0 komentarzy

Najczęściej powstaje w momencie, gdy w naszym mieszkaniu potrzebujmy podzielić większe pomieszczenie. Czy budowa ścianki działowej jest możliwa w każdym mieszkaniu? Od czego zacząć i jakie kroki będzie trzeba wykonać.

Zacznijmy od tego, że ścianka działowa ma przede wszystkim za zadanie podział mieszkania lub domu w taki sposób, aby efektem finalnym był nie tylko wygląd. Bardzo ważne jest planowanie ścianek pod kątem funkcjonalności pomieszczeń.

Na etapie projektu to zadanie jest łatwiejsze. W przypadku już istniejącego budynku należy wybrać odpowiednie miejsce – nie można postawić jej w dowolnym punkcie.

Plan działania:

 1. Wybór miejsca na ścianę działową
 2. Technologia budowy – murowaną lub szkieletowa
 3. Zabezpieczenie ścianki

Ponieważ w większości domów ściany wykorzystywane są do wieszania obrazów, półek czy telewizorów wybralibyśmy ściankę działową murowaną. Przede wszystkim wytrzymuje duże obciążenie w postaci szafek czy półek. Jest bardziej odporna na uszkodzenia i jest trwalsza.

Problem ze ścianką murowaną jest fakt, że nie zawsze istnieje techniczna możliwość jej wstawienia.

Ścianka murowana Ścianka szkieletowa
Można ją obciążyć ciężkimi elementami. Trwała, odporna na uszkodzenia i wytrzymała. Nie można jej bardzo obciążać.
Wymaga większego nakładu pracy. Budowa jest prostsza i szybsza.
Nie zawsze można ją postawić w już istniejącym mieszkaniu. Wybór miejsca nie jest tak trudny, jak w przypadku ściany murowanej.
Można wykonać z bloczków z betonu komórkowego, cegły ceramicznej lub silikatowej. Łatwiejsza budowa w przypadku stropów gęstożebrowych.


Bardzo ważne!
Zawsze skontaktuj się z konstruktorem domu lub mieszkania, jeśli chcesz postawić ścianę działową.

Ponieważ nowa ściana będzie dodatkowym obciążeniem dla stropu budowa musi zostać wykonana zgodnie ze wszystkimi standardami – to jaki strop ma budynek powinno znaleźć się w dokumentacji budowlanej.

Jeśli strop jest:

 • Monolityczny i zbrojony wielokierunkowo właściwie nie powinno być trudności w postawieniu ścianki.
 • Gęstożebrowy to w przypadku wyboru ścianki murowanej trzeba dodatkowo zadbać o żebra wzmacniające, dlatego w takich budynkach lepiej wybrać ściankę szkieletową.

Prace te lepiej zlecić ekipie budowlanej ze względu na ilość rzeczy, jaką należy wykonać. Poza tym w obu przypadkach – ścianki murowanej i ścianki szkieletowej – trzeba wykonać izolację akustyczną, dodać wzmocnienia i zapewnić oparcie dla ściany.

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

fifteen − two =

 • Tagi

 • Portal ABC Budowy kierowany jest do każdej osoby, która ma zamiar zbudować dom lub wykonać remont już w istniejącym mieszkaniu. Na stronie znajdziesz przydatne artykuły, praktyczne wskazówki i wiedzę ekspercką. Serdecznie zapraszamy do komentowania, udostępniania oraz regularnego odwiedzania portalu.

  NOWOŚCI

  NAJNOWSZE TWEETY

  ZOBACZ WSZYSTKIE

  ABC Budowy Domu © Copyright 2015, Wszelkie prawa zastrzeżone