Wyciszenie sufitu za pomocą rusztu. Jak to się robi?

0 komentarzy

Niedostatecznie wygłuszone mieszkanie to problem, który często można spotkać zwłaszcza w starszych blokach budowanych z wielkiej płyty. Podpowiadamy, jak skutecznie wyciszyć sufit, jednocześnie nie obniżając w znacznym stopniu jego pułapu.

Wielka płyta, wielki hałas

Budynki wielorodzinne zbudowane z wielkiej płyty posiadają zazwyczaj cienkie ściany, których parametry nie są w stanie zadowalająco wyciszyć dźwięków z zewnątrz domu. Dodatkową przeszkodą są dość niskie sufity, które dodatkowo obniżone przez warstwę izolacyjną mogą ujemnie wpłynąć na walory użytkowe mieszkania. Jak zatem wyciszyć mieszkanie i jednocześnie nie obniżyć znacznie przestrzeni?

Sufit podwieszany – najskuteczniejsze rozwiązanie

Najskuteczniejszym sposobem wyciszenia sufitu w bloku będzie budowa tak zwanego sufitu podwieszanego. Chociaż tego typu metoda nie pozwala na wygłuszenie dźwięków powietrznych (to znaczy tych, które rozchodzą się w powietrzu, takich jak krzyki, gwizdy itp. – w przeciwieństwie do hałasów uderzeniowych), to jednak w znacznym stopniu pozwala ograniczyć intensywność dźwięków materiałowych, które są najczęściej powodującymi zakłóceniami w przypadku mieszkań w bloku.

Sufit podwieszany obniża pułap pomieszczenia

Sufit podwieszany w bloku lub innym budynku należy dobierać zgodnie z wymiarami mieszkania. Powyżej 2,5 m wysokości pokoju nie ma ograniczeń, zaś im niższy pokój, tym konstrukcja powinna być węższa. Minimalna grubość warstwy izolacyjnej będzie wynosić około 5 cm, co oznacza, że w przypadku zastosowania najcieńszych płyt g-k finalny pułap obniży się o 7-10 cm.

Jaki ruszt do sufitu podwieszanego?

W przypadku pokojów o metrażu standardowym lub dużym, najczęściej stosowanym rodzajem jest montaż na ruszcie krzyżowym lub jednokierunkowym w przypadku pomieszczeń o mniejszym metrażu. Ruszt podwójny nadaje się do wyjątkowo dużych pomieszczeń, ponadto dodatkowo niweluje drgania pochodzenia mechanicznego. Trzeba się jednak liczyć z obniżeniem pułapu o dodatkowe 3-5 cm. W każdym przypadku izolację stanowi wełna mineralna (szklana lub skalna).

Jakie wykończenie?

W przypadku izolacji sufitu duże znaczenie pod względem wyciszenia ma również zastosowany sposób wykończenia. Chociaż najpowszechniejsza metoda wykończenia z płyt g-k może zapewniać dość dobre parametry, najlepszy efekt uzyskamy wtedy, gdy zastosujemy wykończenie z tak zwanych płyt akustycznych, które zawierają dodatkowo wyciszające włókna mineralne. Dobrym sposobem na polepszenie końcowej charakterystyki jest również zastosowanie cięższej okładziny o wysokiej grubości.

O czym należy pamiętać?

Izolację akustyczną można dodatkowo usprawnić dzięki kolejnej warstwie płyt g-k lub zastosowaniu w jej miejscu płyt dwuwarstwowych. Wełnę mineralną z powodzeniem można też zamienić na wełnę poliestrową zawierającą tworzywo z granulatu gumowego – posiada ona lepsze właściwości wygłuszające. Pod profilami powinna natomiast w każdym wypadku znaleźć się taśma akustyczna w roli przekładki, dzięki której zniwelujemy dość znaczne wibracje, jakie generować może stelaż. Taśma powinna być stosowana również w innych newralgicznych miejscach, na przykład pomiędzy rusztem a okładziną g-k.

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 × 3 =

  • Tagi

  • Portal ABC Budowy kierowany jest do każdej osoby, która ma zamiar zbudować dom lub wykonać remont już w istniejącym mieszkaniu. Na stronie znajdziesz przydatne artykuły, praktyczne wskazówki i wiedzę ekspercką. Serdecznie zapraszamy do komentowania, udostępniania oraz regularnego odwiedzania portalu.

    NOWOŚCI

    NAJNOWSZE TWEETY

    ZOBACZ WSZYSTKIE

    ABC Budowy Domu © Copyright 2015, Wszelkie prawa zastrzeżone