Zaprawy murarskie i ich rodzaje

0 komentarzy
zaprawa

Trwały dom, to trwałe mury, ale nie tylko materiał, z których są wykonane ściany jest ważne, ale również to co znajduje się pomiędzy bloczkami, czyli zaprawa. Stanowi ona niezbędne spoiwo. Ważne, aby materiał ten był odpowiednio dobrany i położony, wzmacnia to całą konstrukcję domu i zwiększa wytrzymałość murów. Jakie są zatem zaprawy murarskie i ich rodzaje, które można wykorzystać przy budowie domu?

Zaprawa cementowa

Ten rodzaj zaprawy nadaje się idealnie, do murowania ścian i miejsc, które poddawane są dużemu obciążeniu. Taką zaprawę stosuje się w przypadku łączenia prefabrykatów, wyprawek, jako podkład pod posadzki oraz między innymi jako okładzinę zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną. Jest to rodzaj spoiwa hydraulicznego, wiąże się więc zarówno na powietrzu, jak i po kontakcie z wodą.

Zaprawa wapienna

Jest to zaprawa rzadko wykorzystywana, ze względu na niską odporność na warunki atmosferyczne i pochłanianie wilgoci. Stosuje się go w nadziemnych częściach muru oraz przy wykończeniu ścian w środku budynku. Zaprawa ta jest jednak Malo trwała i narażona na niszczenie, więc nie znajduje często swojego zastosowania w budownictwie.

Zaprawa cementowo-wapienna

Jest to rodzaj zaprawy wykorzystywany przede wszystkim do prac murarskich oraz tynkarskich  zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Do zalet tego rodzaju zaprawy zaliczyć można szybki czas wiązania się zaprawy, szybkie uzyskanie twardości oraz stosunkowo szybkie uzyskanie wytrzymałości materiału. Ze względu na zalety tej zaprawy jest to bardzo popularny materiał na budowie.

Zaprawa gipsowa

Zaprawa gipsowa wykorzystywana jest przy uzupełnianiu nierówności w tynkach wewnętrznych oraz przy szpachlowaniu. Z tego rodzaju zaprawy powstają dobrze znane płyty gipsowo-kartonowe, gipsowe oraz elementy ozdobne na przykład na sufity. Zaprawa gipsowa nie jest jednak odporna na wilgoć, nie powinna być więc stosowana we wnętrzach narażonych na jej działanie.

Zaprawy ciepłe

Inaczej nazywane na przykład ciepłoochronnymi, to takie zaprawy jak żużel granulowany, żużel paleniskowy oraz keramzyt. Stosuje się je przede wszystkim jako materiał służący do termoizolacji ściany. Pomaga to na utrzymanie ciepła i nieprzepuszczanie go przez ściany.

Jest wiec wiele rodzajów zapraw murarskich, pamiętajmy jednak, że trzeba je odpowiednio dobrać w zależności od ich właściwości fizycznych i tego, czy mają znajdować się we wnętrzu, czy nadają się do wilgotnego pomieszczenia, jak szybko schną i jaka jest ich wytrzymałość.

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × three =

  • Tagi

  • Portal ABC Budowy kierowany jest do każdej osoby, która ma zamiar zbudować dom lub wykonać remont już w istniejącym mieszkaniu. Na stronie znajdziesz przydatne artykuły, praktyczne wskazówki i wiedzę ekspercką. Serdecznie zapraszamy do komentowania, udostępniania oraz regularnego odwiedzania portalu.

    NOWOŚCI

    NAJNOWSZE TWEETY

    ZOBACZ WSZYSTKIE

    ABC Budowy Domu © Copyright 2015, Wszelkie prawa zastrzeżone